Sağlık

Ağız İçi Yaraları Neden Oluşur ve Ne İyi Gelir?

Ağız içi yaralarının nedenleri ve iyi gelen yöntemler.

Ağız İçi Yaraları Neden Oluşur ve Ne İyi Gelir?

Çok fazla rastlanan ağız içi yaralarının temel nedeni vitamin eskiliğidir. Bu durumlar basit gibi görünse de çoğu zaman oldukça rahatsız edici sonuçlar doğurabilir. Ağız içi yaralarının belli başlı oluşma nedenleri vardır. Aynı zamanda ağız içi yaralarına iyi gelen yöntemlerde bulunmaktadır.

Yaşam kalitesini düşüren bu soruna neden olan durumları öğrenmenizde fayda olacaktır.

Ağız İçi Yaraları Neden Olur?

Ağız içerisindeki yaraların oluşmasının birçok nedeni vardır. Genelde vitamin eksikliğinden kaynaklanan bu durum, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar sonucunda da oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra bazı sağlık sorunları da neden olabilir. İşte ağız yaralarının oluşmasına neden olan durumlar:

 • Sağlıksız koşullarda üretilen hazır gıdaların tüketilmesi.
 • Yaşanan travmalar veya görülen kabuslar.
 • Bağışıklık sistemine dikkat etmeden beslenmenin sonucunda, güçsüz kalan bağışıklık sistemi.
 • Birçok insanda yaygın olarak görülen yanak ısırma alışkanlığı.
 • Kullanılan bazı ilaçların vücutta yan etki yapması.
 • Ağız içerisini kesebilecek sert gıdalar tüketilmesi.
 • Sağlığa ciddi zararları olan alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar edinilmesi.
 • Dişleri fırçalarken sert fırça kullanımı ve bilinçsiz şekilde fırçalanması.
 • Bazı gıdalara karşı alerjik durumların olması.
 • Vücudun ihtiyacı olan bazı vitaminlerin eksik olması.
 • Stresli geçen iş hayatı veya gündelik hayatın yaşanması.
 • Alerjiye neden olabilen bazı diş macunları.

Ağız içi yaralarının oluşmasına neden olan gelen etkenler bunlardır. Bu durumlara dikkat ederek ağız içi yaralarının oluşmasına engel olabilirsiniz. Oluşan yaralar içinde etkili yöntemler bulunmaktadır. Yine o yöntemleri uygulayarak ağız içi yaralarından kurtulabilirsiniz. Ağız için yaraları için etkili yöntemler:

Ada Çayı

Özellikle kış ayları için adeta vazgeçilmezdir ada çayı. Ağız içi yaraları için de oldukça etkili bir yöntemdir. Unun için yapmanız gerekenler oldukça basittir. Demlediğiniz ada çayınızı ister gargara yapın isterseniz de tüketin. Tüketirken ağız içerisinde yara olan kısımda birkaç saniye bekletip ardından yutun. Bu yöntem oldukça faydalı olacaktır. Hem ağız içerisinde iltihabı öldürecek hem de ağzın daha hijyenik olmasına yardımcı olacaktır.

Tuzlu Su

Tuzlu suyun ağız içerisindeki birçok rahatsızlığa iyi geldiğini hepimiz biliyoruz. Diş ağrılarında ve diğer ağız içi ağrılarında dahi birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Tuz, ağızdaki mikropların ölmesine yardımcı olur ve ağrının dindirilmesini sağlar. Bir bardak ılık suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar tuz ekleyin ve iyi karıştırın. Ardından ağzınızda her alana değecek şekilde gargara yapın. Bu işlemi günde 2 veya 3 kere uygulayın. Birkaç gün sonra bu durumdan kurtulacaksınız.

Krem Kullanımı

Birçok insan ağız içinde ve dışında oluşan yaraların hemen ardından, doğal bir yöntem ile bu işi çözmek ister. Bu durum için birçok etkili birçok doğal yöntem bulunmaktadır. Ancak bu işi kremlerden yardım alarak ta kısa sürede halledebilirsiniz. Sadece ağız yaraları için üretilmiş kremler ve merhemler bulunmaktadır. Size en yakın eczaneden bu kremleri alarak kullanabilirsiniz.

Karbonatlı Su

Yine tuzlu su gibi oldukça etkili olan bir diğer yöntemde karbonatlı su karışımıdır. Karbonatın bakterilerle savaştığınız hemen herkes biliyor. Bunun içinde ağız içi yaralarından kurtulmak için kullanılabilir. 1 bardak su içerisine bir çay kaşığı kadar karbonat ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra gargara yapın. Yine ağzın her yerine değmesine özen gösterin. Ağzındaki kötü bakterileri temizlemek için hemen her yere ulaşmasında fayda vardır. 20 saniye kadar ağızda çalkalayın. Bu işlemi günde 2 kere yaparak, ağızdaki yaralarınızdan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Limon

Limon asidik bir madde olduğundan, ağız içerisindeki yaraların iyileşmesinde etkili bir rol oynar. Bunu yine gargara yaparak ve farklı şekillerde uygulayabilirsiniz. Limon suyunu ağzınızın içerisinde bekletebilirsiniz. Eğer limon yiyemiyor ve suyunu içemiyorsanız, daha basitleştirerek uygulayabilirsiniz. Yarım su bardağı suyun üzerine limon suyu ekleyin. Yakıcılığı ve ekşiliği azalacağından, ağızda gargara yaparken veya içerken zorlanmayacaksınız.

Hindistan Cevizi Sütü

Hindistan cevizi ve içerisindeki süt, ağız içi yaralarının iyileşmesinde ve oluşmamasında oldukça etkilidir. Hazır satılan Hindistan cevizi sütü veya marketlerden satın alabileceğiniz Hindistan cevizi ile bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Hindistan cevizini yerken ve suyunu içerken, ağız içerisinde biraz bekletebilirsiniz. Bu yöntemi uygulayarak ağızdaki yaralarınızdan kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu