Sağlık

Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir ?

Akciğer kanserinin Belirtileri Nelerdir ?

Kanser türleri arasında en çok insanın ölümüne sebeb olan akciğer kanseri, birçok insanın ölümüne sebeb oldu .

Peki akciğer kanserinin sebebleri nelerdir? Hangi belirtileri gösterir? Nasıl korunuruz? Tedavisi nasıl yapılır? Akciğer kanserinin Belirtileri Nelerdir ?

AKCİĞER KANSERİNİN SEBEBLERİ NELERDİR?

Bu kanserin en büyük sebebi sigaradır. İçilen veya solunan sigaralar bu kanserin en büyük nedenleridir. Sigarayı bıraktıktan 15 yıl sonra bile hala yakalanama riski bulunur.

Ayrıca sigara içmeyen ve dumanını solmayan halde bu kanser hastalığına yakalan çok insan var. Bu durumda bu kanser türünün açık olamayan nedenleri var diyebiliriz.

AKCİĞER KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Akciğer kanseri,ilk evrelerde pek belirtilerini göstermez. Hastalık ileri duruma geldiğinde yavaş yavaş belirtilerini gösteermeye başlar.

Bu belirtiler;

  1. Baş ağrıması
  2. Göğüs ağrıları
  3. Sebebi bilinmeyen kilo kayıpları
  4. Halsizlik
  5. Giderek şiddetli hale gelen öksürükler Akciğer kanseri için sayabileceğimiz belirtilerdir.

AKCİĞER KANSERİNİN NEDENLERİ
Akciğer kanserinin Belirtileri Nelerdir ?

NASIL KORUNABİLİRİZ?

Akciğer kanserinden korunmak için ilk önce sigarayı hemen bırakmalıyız. Günde içilen sigara bile bu kansere yakalanmamızı kat kata arttırır.                2. Olarak alkol kesinlikle içilmemeli                                                                        3. Açık havalarda bol bol egzersiz yapılmalı                                                            4. Stresten uzak durulmalı                                                                                            5. Radyasyondan uzak durmalıyız.

TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Akciğer kanserinin tedavisi;

Kanserin evresine, hasta olan kişinin yaşı, hastada bulunan diğer sağlık sıkıntılarına göre hastalığın tedavisi farklılık gösterir. Multidisipliner bir yöntem gerektiren bu tedaviler; Radyoterapi, kemoterapi gibi farklı seçenekler göstermektedir.  

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu