Dünyanin Enleri

Avustralyanin Popüler Hayvanlari; Kanguru ve Koala

Avustralya da geçen yıl çıkan yangınlarda pek çok hayvan yaşamını yitirdi. Ancak en çok etkilenenler koalalar ve kangurulardı. Popülasyonları büyük ölçüde etkilenen bu hayvanlar için hepimiz üzülmüştük. Ancak bu hayvanlar hayata tutunuşları ve sevimlilikleriyle hepimizi kendilerine hayran bırakmıştı. Peki bu sevimli hayvanları daha yakından tanımaya ne dersiniz? İşte Avustralya’ nın popüler havanları: kanguru ve koala…

Kanguru

Kangurular arka ayakları üzerinde sıçrayarak yol alabilen, ön ayakları kısa, arka ayakları uzun ve güçlü, otçul beslenen keseli hayvanlardır. Kangurular birbirlerinden çok farklı habitatlarda yaşayabilirler ancak Avustralya ile özdeşleşmişlerdir. Keseli hayvanlar 120 milyon yıllık bir evrimleşme geçmişine sahiptir. Ancak kangurular görece daha yeni bir evrim sürecine sahiptir.

En eski kanguru fosili 15 milyon yaşındadır. Kangurular evrim süreçlerinin başlarında otçul olmasalar da zamanla otlayan ve geviş getiren canlılara dönüşmüşlerdir. Sindirim sistemleri diğer geviş getiren hayvanlarda olduğu gibi büyük ve gelişmiştir ve sindirim bakterileriyle kaplıdır. Sıcak ve kuru ortamlarda yaşadıkları için enerjilerini korumak onlar için önemlidir.

Zıplamak hem hız hem de enerji tasarrufu açısından uygun bir hareket biçimidir. Kangurular gündüz dinlenip gece beslenen hayvanlardır bu yüzden büyük gözleri vardır. Kangurular kısa hamilelik dönemleriyle de ün salmıştır. Yavru cenin henüz daha bir aylıkken keseye girer. Yavru 8 ay sonra keseden dışarı atılır.

Koala

Koalalar ağaçta yaşayan, otobur, keseli hayvanlardır. Bu sevimli hayvanlar Avustralya ile özdeşleşmiş durumda. Koalaların besinlerinin büyük bir kısmı okaliptus yapraklarından oluşur. Çoğu otobur kalori değerinin azlığından ve toksinlerinden ötürü okaliptus yemeği tercih etmez. Ancak koalaların sindirim sistemi okaliptusu sindirmek için gelişmiştir. Koalalar Avustralya’ da bulunan 600 okaliptus türünden yalnızca 30 ile beslenirler. Bir okaliptusun Koala’ nın besini olabilmesi için 12 ile 18 ay arasında bir yaşta olması gerekir.

Koalalar okaliptusu koklayarak yaşını tahmin edebilirler. 12 aydan küçük yaprakların besin değeri yoktur, 18 aydan büyük olanlar ise zehirli bir etki yaratır. Okaliptusun büyük bir çoğunluğu sudan oluşur bu nedenle koalaların hiç su içmesine gerek yoktur. Ayrıca besin değeri çok düşük olan bu bitkiyle beslendikleri için günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirirler. Koalalar günümüzde nesli tükenmekte olan hayvan grupları arasında yer almaktadır. Yangınlar ve yasa dışı avlanmalar koalaların nesilleri için büyük tehdit oluşturmakta. Günümüzde yalnızca 100 bin tane koala olduğu tahmin ediliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu