Sağlık

BAĞIŞILIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMENİN YOLLARI

Bağışıklık sistemi nedir? Bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendiririz?

BAĞIŞILIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMENİN YOLLARI

Bağışıklık sistemimiz hastalıklarla mücadele etmemizde oldukça önemlidir. Bağısıklık sistemini güçlü tutmak hastalıklara yakalma olasılığımızı azalttığı gibi hastalıkları kolay atlatmamızı da sağlar.

Bağışıklık sistemi nedir?

Bağışıklık sistemi vucudun mikrop ya da zaralı maddelere karşı geliştirdiği bir savunma mekanizmasıdır. Günlük hayatta bir çok mikrop, virüs, kanserojen madde gibi vucuda zarar verici etmenlere maruz kalırız. Bağışıklık sistemimiz bunların hastalık yapıcı etkilerinden korunmamızı sağlar. Karaciğer, lenf bezleri, dalak gibi pek çok organ bağışıklık sistemimizin içerisinde yer alır.

Vucuda zararlı bir madde girdiğinde bağışıklık sistemimiz tarafından üretilen antikorlar bunlara savaş açarak hastalanmamızı önlerler. Özellikle de şu an covid-19 salgınıyla mücadele ederken bağışıklık sistemimizin güçlü olması oldukça önemlidir.

Bağışıklık sistemimizin güçlü olduğunu nasıl anlarız?

Bağışıklık sistemimizin güçlü olup olmadığını ölçümlemek mümkün değildir. Bağışıklık sistemi, kişinin genetiği, beslenme biçimi, stres düzeyi, daha önce geçirdiği hastalıklar gibi pek çok etmene bağlıdır. Bağışıklık sisteminin gücünü somut olarak ölçemesek de vücudun hastalıklara karşı direncine bakarak yorum yapabiliriz. Hastalıkların uzun sürmesi, çabuk hasta olmak, halsizlik, uyku bozuklukları, bir kış sezonu boyunca 3-4 defa gribal enfeksiyon geçirmek gibi belirtiler zayıf bir bağışıklık sistemine işaret eder. Bağışıklık sistemi genetiğe bağlı bir yönü olsa da günlük rutinde yapacağınız bir kaç değişiklikle de bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları nelerdir?

  • Dengeli beslenmek: Kötü ve tek tip bir beslenme, bağışıklık sistemimizi kötü etkiler. Öğün atlamamak, tüm basin gruplarından yeterli miktarda almak, mevsim sebze ve meyvelerini tüketmek, fast food ve paketli gıdalardan uzak durmak gibi beslenme alışkanlıkları ile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Balık ürünleri içerdikleri omega 3 sayesinde bağışıklık sisteminizi olumlu yönde etkiler. Haftada bir kez mutlaka balık tüketmelisiniz. Yeşil sebzeler içerdikleri A, C ve E vitaminleri sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Ayrıca C vitamini bakımından zengin olan turunçgiller de bağışıklık siseminiz için oldukça faydalıdır. Bunların dışında semizotu, nar, kuşburnu, ceviz, yoğur, yulaf kepeği, kuru baklagiller, ıspanak, kivi gibi besinler de bağışıklık sistemini güçlendirici etki gösterir.
  • Düzenli egzersiz yapmak: Düzenli yapılan egzersizin bir çok faydası vardır. Egzersiz başta kalp damar sağlığı olmak üzere vücudumuzdaki pek çok sistemi olumlu etkiler. Egzersiz yaparak kalp krizi geçirme ihtimalinii azaltabilirsiniz. Mümkün olduğu sürece açık alanlarda egzersiz yapmak vücuda bol oksijen girmesini sağlayacaktır. Ayrıca egzersizin enfeksiyonlara karşı etkili olduğu da kanıtlanmıştır.
  • Su içmek: Günde en az iki litre su içmek vücut direncinizin artmasında ve bağışıklığınızın güçlenmesinde oldukça önemlidir. Suyun vücudumuz üzerinde pek çok faydası vardır. Su bizim kan basıncımızı düzenler, cildimizin parlak ve canlı olmasını sağlar, sindirime yardımcı olur, eklem ağrılarına iyi gelir, kilo vermenizde yardımcı olur, depresyona ve kaygıya iyi gelir. Vücudunuzun direncini arttırmak için günde en az iki litre su içmelisiniz.
  • İyi ve kaliteli uyumak: Uykuda geçirdiğimiz süre günümüzün üçte birini oluşturur. Günde en az 7 saat uyumak vücut direncinizi yüksek tutmanıza yardımcı olacaktır. Uyku sırasında vücut yenilenir, dinlenir. Bu yenilenme süreci günün geri kalanı için oldukça önemlidir. Yorgun bir bünye hastalıklara karşı dirençsiz kalacaktır.
  • Sigara ve alkolden uzak durmak: Sigara ve alkol içerdikleri kimyasallar sebebiyle vücudumuzu kötü yönde etkiler. Güçlü bir bağışıklı sistemi için sigara ve alkolden uzak durmak gerekir.
  • Stresten uzak durmak: Stresin vücudumuz üzerinde oldukça olumsuz etkileri vardır. Stres başlı başına bir hastalık kaynağı olabilir. Sağlığınız için stresten uzak durmalısınız. Stresin yarattığı bozuk ruh hali bedensel sağılığımızı da olumsuz yönde etkiler. Yorgun ve mutsuz bir bünye hastalıklara karşı daha açık olacaktır. Stresle baş etmenin yollarını bulup hayatınızdan stresi ve kaygıyı çıkarmak bağışıklık sisteminizin güçlenmesi bakımından da oldukça önemlidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu