Anne & Bebek

Bebeklerin Aylık Gelişimlerine Uygun Oynayabileceğiniz Oyunlar

Bebeklerin Aylık Gelişimlerine Uygun Oynayabileceğiniz Oyunlar nelerdir ?

Bebeğiniz ile doğumundan itibaren dönem dönem farklı oyunlar oynayabilirsiniz. İlk annelik heyecanını yaşayanlar bu doğrultuda oyun bulmakta zaman zaman zorlanabiliyor. Bu yazımız bu konuda yardımcı olacaktır.Bebeğinizle oynayacağınız oyunları gelişme dönemlerine göre şöyle sıralayabiliriz;

1 , 2 ve 3. aylarda gülümsemeyi bebekler çok sever  hevesli şekilde onunla konuşarak ce e oyunu oynayın.

4 ,5 ve 6. aylardan itibaren bebeğinizi karın üstünde bırakın ve ulaşması için önüne birkaç oyuncak koyun o oyuncağa ulaşmaya çalışırkenn onun için Eğlenceli bir oyun olacaktır.

7, 8 ve 9. aylarda bebeğinizi oturtun ve ona kukla şovu yaparak oynatın bu da onun eğleneceği oyun olacaktır. Bebeğinizin motor becerilerinin gelişmesi için 10 11 ve 12 aylardan itibaren halka ya da bloklarla oynamasını sağlayın. Halka ve bloklar renkleri ve sayıları öğrenmesi için de faydalı olacaktır.

Önümüzdeki dönem içerisinde bebeğiniz yürümeye yeni başladığı için 13 ila 18 ayları arasında eşyalarla zikzaklı bir yol hazırlayın ve o yolda beraber yürüyerek güzel oyunlar oynayın. Gördüğünüz gibi bebeğinizin her dönemde  değişik gelişmeler gösterdiği görülüyor  sizde  oynayacağınız oyunları  bu dönemlere göre  belirlemelisiniz.

18 ile 24 ayları arasında  topları odada saklayın o bulmaya çalışırken siz de saymaya başlayın. Bebeğiniz büyüdükçe onunla oynarken daha çok eğleneceksiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu