Sağlık

Böbrek Taşı Nasıl Düşer?

BÖBREK TAŞI NEDİR? NASIL DÜŞER?

Böbrek, karın bölgesinin sağ ve sol yanlarında fasulyeyi andıran, karın bölgesinin arka kısmını oluşturan kasların hemen önünde ve iki adet mevcut bulunan organdır. Böbreklerin vücutta ki görevi fazladan oluşan atık maddelerin idrara dönüşerek dışarı atılmasıdır. Su ve tuz dengesini de sağlayarak vücudun dengesini ve sağlıklı kalmasına da fayda sağlamaktadır.

Böbrek Taşı Nedir?

Özellikle az su içen kişilerde kan da ve vücutta biriken zararlı maddeler dışarı atılmakta zorluk çeker. Bu durum önce idrar yolu enfeksiyonu olarak ortaya çıkar sonrasında ise idrarda kristalleşmeye neden olur. Bu kristaller zaman içerisinde birbirine yapışır ve kum meydana gelir. Çoğalan kumlarda en son böbrek taşına dönerek şiddetli ağrıya neden olmaktadır.

Böbrek taşı içeriği ve yapışı kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Kalsiyum ve oksalattan ortaya çıkan böbrek taşı, en çok rastlanan böbrek taşı çeşididir. Sistin, fosfat, ürik asit gibi böbrek taşı çeşitleri de bulunmaktadır.

Böbrek Taşı Nasıl Düşer?

Böbrek içerisinde kum, taşa dönüştükten sonra belirli boyutlara ulaşır ve daha sonra üreter içine doğru geçer. Böbrek taşı boyutu 1mm ya da 1.5mm ise genellikle kanala düşmemektedir. 5mm altında olan böbrek taşları tehlike olarak değerlendirilmez. Bu boyutta ki böbrek taşı kanala düşse bile, doktor tedavisi gerektirmeden kendiliğinden vücuttan dışarı atılır. 4-6mm arasında oluşan taşlar az ağrılı tedavi yöntemleri ile düşürülür. 6mm ve üstü boyutlarda böbrek taşları çok zor düşer ve ağrılıdır.

Böbrek taşına taş kırma yöntemi ile müdahale edildiğinde, taşlar rastgele kırıldığından hasta şiddetli ağrılara maruz kalır. Kontrolsüz şekilde kırılan taşlar bazı durumlarda üreter ve taş arasında meydana gelen taş yolu adı verilen rahatsızlığa neden olabilir. Böyle bir durumda endoskopik cihaz ile idrar yoluna girilerek lazerle taşın tamamen kırılması gerekebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu