GündemSağlık

Boyun Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun diskleri, sırtın üst kısmındaki omurlar ile boyun arasındaki yastıklardır. Boyun fıtığı, jelatinimsi iç disk ile dış servikal disk duvarından yırtıldığında meydana gelir. Boyun fıtığı son yıllarda artan bir rahatsızlık olmakla birlikte, tedavisi mümkün olan bir problemdir. Peki, boyun fıtığı belirtileri nelerdir? Boyun fıtığı tedavisi nasıl olur? Boyun fıtığı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık! Boyun Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi.

Boyun fıtığı, birçok farklı ağrı türüne neden olabilir ya da hiçbir belirti göstermez. Ağrılar, boyun, kol veya eldeki bir ağrıdan, aynı bölgelere yayılan şiddetli ve uzun zamanlı ağrıya kadar değişebilir. Bazen kol ya da el uyuşması da hissedilebilir. Boyun fıtığı problemi, bir tür travma veya boyun yaralanmasından dolayı oluşabilirken, belirtileri çoğunluk ile kendiliğinden başlar.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun fıtığı ağrısı ve ilgili belirtiler tipik olarak bir kolda ya da diğerinde hissedilir. Belirtiler, boyunda hangi bölümün fıtıklaştığına ve ek olarak nerenin iltihaplandığına bağlı şekilde farklılık gösterebilir. Boyun fıtığı tedavi edilmediği taktirde ağrı, karıncalanma, uyuşma ya da güçsüzlük gibi semptomlardan ötürü, omurilik ciddi anlamda etkilenebilir. Belirtiler zamanla her iki kolu da etkileyebilir veya vücuttan aşağıya inebilir. Bağırsak veya mesane sorunları da nadirdir ama olası sonuçlardır. Boyun fıtığı belirtileri genel anlamda şu şekilde sıralanabilir:

  • Koldan ele ya da parmaklara yayılan ağrı
  • Omuz, kol ya da ellerde uyuşma veya karıncalanma
  • El ve kolların zayıflığı
  • Boyun bölgesinde ağrılar

Boynun belirli pozisyonları veya hareketleri, vücuttaki ağrıları şiddetlendirebilir. Boyun fıtığı semptomları genellikle karpal tünel sendromu ve gut gibi diğer bozukluklara benzer. Uzun seneler boyunca tedavi edilmeyen boyun fıtığı, bazı hastalarda farklı semptomların gelişmesine yol açabilir. Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Garip veya sendeleyen yürüyüş şekli
  • Ellerde ve kollarda ince motor becerilerinde zorluk
  • Gövdede veya bacaklarda karıncalanma hissi
Boyun Fıtığı Belirtileri
Boyun Fıtığı Belirtileri

Boyun Fıtığı Tedavisi Nasıldır?

Boyun fıtığı belirtileri hakkında bilgiler paylaştıktan sonra, bu rahatsızlığın tedavi yöntemlerine değinelim:

  • Sinir kökü üzerindeki baskıyı hafifletmeye yardımcı olacak egzersizler için fizik tedavi uygulamaları.
  • Şiddetli ağrı ve sakatlığı gidermek için cerrahi tedavi.
  • Şişliği ve ağrıyı azaltmak için antiinflamatuar ilaçlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu