Kişisel Bakım-Güzellik

Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi

Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi nasıl yapılır

Fondöten seçerken bir çok unsuru göz önünde bulundurmalıyız. Cilt tipimiz de bunlardan biri. Fodöteniniz cilt tipinize uygun değilsi cilt sorunlarınızı daha da arttırabilir. Öncelikle cilt tipinizi iyi bilmeli ve buna göre seçiminizi yapmalısınız. Fondöten seçerken dokusunun, kapatıcılık miktarının, içeriğinin önemi olduğu kadar cilt tipinize uyup uymaması da önemlidir.

Yağlı cilt tipine sahipseniz fondöten seçiminizi mat bitişli pudralı fondötenlerden yana kullanmalısınız. Son yıllarda parlak saten bitişli fondötenler ve parlak cilt moda oldu ancak böyle fondötenler cildinizdeki yağlı ve parlak görünümü daha da arttırır. Yağlanmaya müsait bir cildiniz varsa fondötenler gün içinde yüzünüzden sökülebilir. Bu nedenlerden dolayı kalıcılığı yüksek pudralı fondötenler seçmeniz sizin için doğru olacaktır.

Kuru cilt tipine sahipseniz pudralı fondötenler cilt kuruluklarınızı daha da belirginleştirir ve gün boyu cildiniz üzeinde gersin rahatsız bir his yaratır. Bunun olmaması için kuru cilde sahip insanlar fondöten seçimini ince yapılı saten bitişli fondötenlerden yana kullanmalıdır.

Eğer cildiniz karmaysa yani T bölgeniz yağlı diğer bölgeler kuruysa fondöten seçimi sizin cilt görünümüzü nasıl istediğinize bağlı olur. Eğer parlak cilt görünümünden hoşlanıyorsanız parlak yapılı fondötenler alıp gün içinde yağlanan bölgelerinizde matlaştırıcı mendil kullanabilirsiniz. Eğer mat cilt görünümünden hoşlanıyorsanız pudralı mat fondöten seçebilir ve kullanmadan önce cildinizi iyice nemlendire bilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu