Sağlık

Çocuk Hastalıkları İçin Pratik Bilgiler

Çocuk Hastalıkları İçin Pratik Bilgiler

Çocuğumuzun doğumundan ilerleyen yaşlara kadar çocuk sağlığını korumak ve çocuk hastalıklarından uzak kalmalarını sağlamak üzerinde dikkat edilmesi gereken bir husustur. Yeni doğmuş çocuklarda çok sık görülebilen sarılıktan korunmak elbette mümkün olabilmektedir. Fakat yine de bu tür bir durum ile karşılaştığınızda korkmak yerine telaş yapmadan mümkün ise doktorunuz ile görüşerek danışmak ve tedavisinde yardımını istemek en doğru şey olacaktır.

Tedavisi süresince sıvı alımı ve buhar oldukça önemlidir. Çocuk sağlığında soğuk algınlığı gibi bir durumda mümkünse bir buhar makinası, eğer yok ise bir çaydanlık ile çocuğunuza buhar vermeniz, hastalığın ilerlemesini durduracak ve tedavisinde ciddi kolaylık sağlayacaktır.

Çocuk sağlığı açısından, çocuğunuzun ya da bebeğinizin öksürmesini engellemeye çalışmamalısınız. Öksürük sayesinde vücuttaki mikroplar ve balgam vücuttan atılacak, ciğerleri temizlenecektir. Birçok doktor artık öksürük şuruplarını kesinlikle tavsiye etmemektedir. Bu sebepten soğuk algınlıkları ve gribal enfeksiyonlarda sıklıkla görünen öksürüğün önüne öksürüp şurubu alınarak geçilmeye çalışılmamalıdır.

Çocuklarımıza her hasta olduklarında ilaç vermek yerine mümkün olduğunca doğal yollardan onların sağlıklarını korumamız gerekmektedir. Günümüzde doktorlar artık bizleri sadece hasta olduğumuzda tedavi etmek amaçlı hizmet sunmaktadır. Aslında tıp ve doktorluk mesleğinin asıl amacı bizleri hastalıklara yakalanmadan hastalıklardan korumak olmalıdır. Yani sağlığımızı korumalıdır, sadece hastalıklarımızı iyileştirmek olmamalıdır. Zira bakanlığımızın adı sağlık bakanlığıdır, tedavi bakanlığı değil. Çocuk sağlığında ebeveynler için dikkat edilmesi gereken en önemli husus, çocuklarımızın bağışıklık sistemimizi korumak ve kuvvetlendirmek olmalıdır.

Bağışıklık sistemi kuvvetli bir çocuk, hastalıklara karşı çok daha dirençli olacaktır ve çok daha kolay atlatacaktır. Bunun için de doğal beslenmeye azami dikkat edilmelidir. Çocuk sağlığı için kesinlikle hazır gıdalar tüketmemeliyiz. Paketlenmiş gıdalar sağlığımızı ve çocuk sağlığını ciddi sıkıntıya sokmaktadır. Doğal yoğurt, doğal süt gibi her türlü besini mümkün olduğunca doğal olarak tüketmeli, meyve sebze tüketimine ağırlık vermeli ve her meyve ve sebzeyi mutlaka mevsiminde tüketmeliyiz. Çocuğumuzun sağlığını ancak bu konularda hassas davranmamız halinde koruyabiliriz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu