Anne & BebekSağlık

Çocuk Sağlığı ve Gelişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk Sağlığı ve Gelişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Geleceğin mirasçıları çocukların anne karnında ve sonrasında beslenmesine ve gelişimine dikkat edilmesi çok önemli bir unsurdur. Henüz dünyaya gelmeden önce başlayan bu süreç ömür boyu devam etmektedir.

Uzmanlar çocukların fiziksel gelişiminin yanında ruhsal gelişimlerinin de çok önemli olduğunu üstüne basa basa vurgulamaktadır. Yediği içtiği kadar nasıl davranıldığı da çocuk gelişimi açısından çok önemlidir. Doğru davranışlarla, doğru yönlere sevk edilmelidir.

Beslenmenin önemi yetişkinlerden çok çocuklarda özen gösterilecek bir husustur

Sağlıklı, taze, temiz ve besleyici gıdalardan oluşan yiyecek – içeceklerle beslenmeleri çok önemlidir. Sağlıksız, hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır. Çocukların gelişimini tamamlaması için önerilen besinler tüketilmelidir.

Çocuk sağlığında her yaş farklı etki gösterdiğinden, her yaşa göre farklı deneyimler yaşanmaktadır. Çocukların yaşlarına göre doğru beslenme ve gelişim şekilleri doktora ve uzmanlara danışılmalıdır.

Anneler çocuk sağlığında tek etmen değil, babalar da gerekli ilgiyi göstermelidir. Çocuk yetiştirmek kapsamlı bir konu olduğundan, anne ve baba da aynı derecede fazlasıyla özen göstermelidir.

Çocuğunuzda her zaman aynı etkiler görülmeyebilir, zamanla bazı konularda rutin gelişmeler yaşanabilir fakat beklenmeyen bir durum görüldüğünde mutlaka doktora danışınız. Önemsiz gibi görülen belirtiler, ciddi sorunların habercisi olabilir.

Çocuğunuzun bir birey olduğunu unutmayın ve ona saygı duyun. Kararlarını önemseyin, bir fikir beyan ettiğinde dikkate alın.  Tüm bu faktörler dikkate alınmalı ve sağlıklı bireylerin yetişmesine katkıda bulunulmalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu