Sağlık

Çocuklarda Epilepsi Hastalığı Belirtileri

Çocuklarda Epilepsi Hastalığı

Epilepsi nedir? Belirtileri nelerdir? Çocuklarda epilepsi hastalığı ne tür nedenlerle ortaya çıkar? Birçok kişi, bu soruların cevabını merak ediyor. Epilepsi, toplumda sara hastalığı olarak da bilinir. Bu hastalık, beynin normal aktiviteleri dışında başka anormal deşarjların meydana gelmesi sonucunda kendini belli eder. Kronik, yani uzun süreçli bir hastalık çeşididir.

Çocuklarda rastlanan epilepsinin sıklığı ise yetişkinlere göre çok daha fazladır. Bu durum ise genetik hastalıklara bağlıdır. Acil servise getirilen çocukların %2’sinin epilepsi nöbeti geçirdiği ortaya çıkmıştır. Epilepsiler, çoğu zaman sonradan kendini gösteren beyin hasarı nedeniyle oluşur. Bunun yanı sıra, 8-10 yaşlarındayken tümör nedeniyle nöbet geçiren birçok hasta vardır.  

Çocuklarda Epilepsi Hastalığı Nedenleri

Çocuklarda epilepsi hastalığı nedenleri farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Doğuştan gelen birçok hastalık
 • Uzun süreli olan ateşli havaleler
 • Beyinde oluşan tümörler
 • Gebelik sırasında bebeğin beyin gelişimini yavaşlatan mikrobik kökenli hastalık çeşitleri
 • Beynin oksijensiz kalarak zedelenmesi ya da kanaması
 • Doğumdan sonra oluşan beyin iltihabı

Bu ve bunun gibi birçok faktör, çocuklarda epilepsi hastalığı sebepleri arasında yer alır.

Çocuklarda Epilepsi Hastalığı Belirtileri

Çocuklarda epilepsi hastalığı belirtileri, hastalığın çeşidine göre değişiklik gösterir. Özetle şöyle açıklayabiliriz:

 • Basit olan parsiyel kökenli epilepsi nöbetlerinde, elektrik deşarjı beynin odak bölgesinde kalır. Bu durumda bilinç kaybı gerçekleşmez. Korku hissiyatı, olmayan kokular alma, farklı ışık ve renkler görmeye başlama, davranışlarda ve hareketlerde değişiklikler görülmeye başlar.
 • Kompleks olan parsiyel nöbetlerinde ise elektrik deşarjı beynin odak bölgesinde sınırlı kaldığı halde bilinç kaybı gerçekleşmiş olur. Genel olarak hasta birey bir anda kıyafetlerini çekiştirmeye başlar, çiğneme davranışı gösterir.
 • Jeneralize türündeki epilepsi nöbetlerinde ise beynin her yeri elektriksel deşarjdan etkilenerek bilinç kaybı yaşamaya başlar.
 • Petit-mal olarak bilinen epilepsi nöbeti türünde, çocuk dalgınlık nöbetine girer. Vücut biçiminde gözle görülür bir değişiklik olmaz. O sırada çevresinde yaşananları fark etmez. Bu nöbeti yaşayan çocukların okul ile alakalı becerilerinde azalma yaşanır.
 • Grand-mal ismiyle anılan epilepsi nöbetlerinde ise kasların bir anda kasılarak gevşemesi durumu gerçekleşir.

Çocuklarda epilepsi hastalığı yetişkinlere göre daha sık görüldüğü için, bu tür belirti ve nedenleri çocuğunuzda da görürseniz lütfen en kısa sürede bir uzmana başvurun.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu