Sağlık

Covid-19 Aşısı İşe Yarayacak mı?

Son günlerde çıkan aşı haberlerinden sonra birçok kişi Covid-19 aşısı işe yarayacak mı sorusunu sormaya başladı. Zira beklentiler, Covid-19 için geliştirilen aşıların vurulmaya başlanması ile birlikte tüm dünyanın pandemiden önceki normal hayatına geri dönebileceği yönünde. Peki, Covid-19 aşısı gerçekten beklendiği gibi etki gösterecek mi?

Covid-19 Aşısı İşe Yarayacak mı?

Birçok kişinin merak ettiği Covid-19 aşıları, birçok ülkede uygulanmaya başlandı. Etkinliği ve yan etkileri ile alakalı çalışmaların devam ettiği Covid-19 aşılarının pandemiyi tamamen bitirip bitiremeyeceği ise halen muallâkta.

Uzmanların görüşüne göreyse aşılama programları maskeleri atarak normal hayata dönülebileceğinin garantisini ne yazık ki vermiyor. Bu nedenle aşılama haberlerine rağmen vatandaşların maskelerini çıkarmamaları ve sosyal mesafe kurallarına uymaya devam etmeleri kesinlikle tavsiye ediliyor.

O halde Covid-19 aşısının faydaları nedir? Bu soruya yanıt olarak da Covid-19 aşılarının en savunmasız grupların ölümünü azaltmaya destek olacağı söylenebilir. Özellikle hastalar, yaşlılar ve sağlık çalışanı nüfusundaki ölüm oranlarını düşürmesi beklenen Covid-19 aşılarıyla 2021 ila 2022 yılları arasında hayatın yavaş yavaş normale dönmeye başlayacağına inanılıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu