Sağlık

Korona’ya Karşı El Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşırı El Yıkama Hastalığı: Tahriş Egzaması

Corona-virüs pandemisi sürecinde birçok alışkanlığımız da değişmiş bulunmakta. Bunlardan biri de sık sık el yıkama ve dezenfektan kullanımı. Fakat yanlış el yıkama yöntemi ve sabunların içeriğindeki kimyasal maddeler egzama hastalığına neden oluyor.

COVID-19’a Karşı El Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ellerimizde zararlı mikroorganizmalar kadar, yararlı olanlar da yaşamaktadır. Aynı zamanda elimizde cildimizi koruyan yağ tabakası bulunmaktadır. Bu maddeler el floramızı oluşturmaktadır.

Bu floraya zarar vermek çeşitli deri hastalıklarına, mantara ve tahriş egzaması adı verilen hastalığa sebebiyet veriyor. Bu hastalıklar ellerde döküntü, kızarıklık ve kaşıntıya sebep oluyor. Bu nedenle el yıkarken aşırıya kaçmamalı, yalnızca dışarıyla temas halinde eller yıkanmalı ve eldiven kullanımı tercih edilmelidir.

El Sabunu Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli

El yıkama sıklığı kadar, el sabunu seçimi de sağlığınız için oldukça önemlidir. Uzman sağlıkçılar tarafından kokusuz, alkol ve paraben içermeyen temiz içerikli el sabunlarını tercih etmek ve yalnızca gerektiği zamanlarda ellerinizi yıkamanız önerilmektedir. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu