Dünyanin Enleri

Dünyanın En Büyük Teleskobu Hangisi ?

Yıllardır insanlar uzay hakkında bilgi toplamaya ve uzayın o gizemli havasını çözmeye çalışıyorlar. Hatta uzaya çıkıp Aya bile yolculuk yaptılar. Bu konuda bir sürü teknolojik alet ürettiler.  Tabi ki üretilen bu aletlerden birisi de Teleskoplar.

Yaptıkları bu teleskoplarla uzayı gözlemlediler ve önemli bilgiler elde etmeye çalıştılar. Peki, dünyanın en büyük teleskobu hangisi? Adı ne? Nerede kuruldu? Gelin hep birlikte bir göz atalım.

Dünyanın En Büyük Teleskobu: FAST

Yıllardır insanların üzerinde çalıştığı dünyanın en büyük teleskobu 2016 yılında faaliyete geçti. Teleskop yaklaşık 5 yıldır faaliyet gösteriyor.

Bu teleskobun adını ise Çinli bilim adamları Fast olarak koydular. Çin’in Güneybatısında Goizhou kentinde bulunan bu teleskoba Çinliler “Çin’in Gökyüzündeki Gözü” olarak nitelendiriyorlar.

30 futbol sahası büyüklüğünde olan bu teleskobun yapılma amacı uzayda hidrojen gazı aramak. Bunu gerçekleştirmek için zayıf pulsar ( Uzayda radyo dalgaları yayan küçük nötron yıldızlar) adını verdiğimiz bir sinyalden yararlanacak.

Projeyi yöneten mühendis Jiang Peng teleskobun görevinin sadece hidrojen aramak olmadığını uzayda dünya dışı varlıkların olup olmadığını da araştıracağını söyledi.      

Fast teleskobu Çin ülkesine 180 milyon gibi çok düşük bir paraya mal olmuş. Fast teleskobunun çanağı 4500 adet üçgenin bal peteği gibi bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Bu çanak antenlerin her birinin uzunluğu ise 500 metre.

Çapının 1.6 km olmasının sebebi teleskobun bin ışık yılı uzakta bulunan canlıları ya da nötronları kolaylıkla bulabilmesi için yapılmış.

Fast teleskobu dünyanın 2. büyük teleskobu olan Arecibo’ya göre 10 kat daha hızlı görme özelliğine sahip ve 5600 ton çelikten oluşan oval kirişlerden oluşuyor.

Bu zamana kadar en hassas radyo teleskobu olan Fast, 10 santimle 4.3 metre arasındaki bütün dalga boylarını rahatlıkla gözlemleyebiliyor. Fast teleskobu hiçbir teleskopta bulunmayan diyafram açıklığına da sahip. Bu diyafram açıklığı ne diye soracak olursanız. Onu da açıklayalım. Diyafram açıklığı bir teleskobun ışık toplama kapasitesidir. Bir teleskobun çapı ne kadar fazla ise o kadar çok ışık toplayacak ve diyafram açıklığı o kadar yüksek olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu