Dünyanin Enleri

Dünya’nin En küçük 5 Ülkesi

Dünya’nin En küçük 5 Ülkesi Hangisi ?

Dünyada 192 ülke bulunuyor. Bu ülkelerden kimisinin yüzölçümü çok büyük iken kimisinin yüzölçümü  ise çok küçük. Birleşmiş Milletlerde bulunan bilgiye göre bu 192 ülke yüzölçümüne göre sıralanıyor. Bizde sizler için dünyanın en küçük ülkelerini sıraladık. Peki, dünyanın en küçük 5 ülkesi hangisi? İşte cevabı…

1-) Vatikan

Dünyanın en küçük ülkelerinden birisi olan Vatikan Roma Katoliklerinin ruhani merkezi olarak biliniyor. Vatikan’ın yüzölçümü ise 5 km2. 770 kişinin yaşadığı ülke İtalya’nın Roma kentinde bulunuyor. Bu ülkede yaşayan 770 kişinin hiçbiri buranın maalesef yerleşik sakini değil.

2-) Monako

Fransa’nın Nice kentinde sahil boyunca uzanan Monako ülkesi 18 km2 yüzölçümüne sahip. Birçok kişinin Prenses Grace ve Monte Carlo kumarhanelerinden hatırlayacağı Monako ülkesinin 32 bin kişilik bir nüfusu bulunuyor. Ülkede havayolu olmadığından dolayı ülkeye gidebilmeniz için kara yolunu kullanmanız gerekiyor.

3-) Nauru

1968 yılında Pasifik Adası yakınlarda bağımsızlık savaşını kazanan Nauru ülkesi önceden Makbul Ada olarak biliniyordu. Zamanla Nauru olarak anılan ülke geçimini ise fosfat yataklarından sağlıyor. 220 km2 lik yüzölçümüne sahip olan ülkenin nüfusu ise 13 bin kişi.

4-) Tuvalu

1978 yılında bağımsızlığını kazanan ülkenin 233 km2 lik bir yüzölçümü bulunuyor. Tuvalu ülkesi Polenezya adalarına yakın bir yerde bulunan 58 kilometre boyunca uzanan 9 mercan adadan oluşuyor. Ülkede 12 bin kişi yaşıyor.

5-) San Marino

İtalya’nın kuzeyinde Titona Dağında yer alan San Marino ülkesinin ise 621 km2 lik yüzölçümü bulunuyor. Ülkenin 4. Yüzyılda kurulduğuna dair bazı söylemler var ve ülkenin Avrupa’nın en eski ülkesi olduğu iddia ediliyor. Ülkenin nüfusu 29 bin civarında ve her geçen gün nüfusu artmaya devam ediyor. Bu ülkede de Monako da olduğu gibi havaalanı bulunmuyor.  

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu