Dünyanin Enleri

Dünyanın En Kücük Ülkesi Sealand

Dünyanın En Kücük Ülkesi Sealand

Deniz Kalesi Sealand, İkinci Dünya Savaşı’nın olduğu dönemde İngiltere’nin açıklarında yapımı tamamlanmıştır. Bir başka adıyla Fort Rough olarak da bilinen dünyanın en küçük ülkesi, İngiltere’den 6 mil daha uzaklıkta 550 metrekarelik bir alan içerisinde deniz ortasında bulunmaktadır. Dünyanın En Kücük Ülkesi.

İngiliz ordusunda eskiden binbaşı görevini üstlenen Roy Bates tarafından işgal edilen Sealand, Uluslar arası karasularında yer almasından dolayı bir devlet statüsünde değerlendirebileceğini belirterek kendisini de prens ilan etmiştir. Roy Bates, ailesi ile beraber kurmuş olduğu bu ülkede yaşam sürmeye başlamış, daha sonralarında birçok kez İngiliz Kraliyet Donanması girişimleri ile adadan uzaklaştırılmak istenmiştir.

Dünyanin En Kücük Ülkesi Sealand
Dünyanin En Kücük Ülkesi Sealand

Fakat yapılan uyarı ateşleri karşısında askerlerin girişimleri pek başarılı sonuç alamamıştır. Zaman içerisinde mahkemeye kadar olay taşınmıştır. Mahkemede görülen davada İngiliz savcı tarafından Roy Bates, yaşam sürdüğü Sealand’ın İngiliz karasularından 6 mil daha uzağında yer almasından dolayı haklı bulunmuştur.

1974 yılında ise Bates, kendince çıkartmış olduğu anayasa ile birlikte kendi bir milli marş besteledi. Bunun yanı sıra ABD Doları ile eş değer sayılabilecek Sealand Doları olan para biriminin kabulünü sağladı. Roy tarafından 4 kişinin yaşam sürdüğü bu küçük ülke, 2007 yılında 10 milyon sterlin bedeli karşılığında satışa sundu.

Her ne kadar satış girişimlerinde bulunmaya devam etmiş olsa da, pek istediği sonuca ulaşamadı. 2012 yılında Prens Roy Bates 91 yaşındayken hayatını kaybetmesinden sonra yerine Prens Naibi Michael Bates geçti. İnternet verileri depolanması bazı ülkelerde yasaklanmış olsa da, ülkede gelirini bu hizmetten elde etmektedir.

Sealand Neden Kuruldu?

Askerlik görevinden ayrılan Roy Bates, 1960’lı yılların modası illegal korsan radyo yayıncılığı işine yönelmiştir. Sealand’ın kurucusu Bates, İngiliz gazeteciden gelen Sealand’ı neden kurdunuz? Sorusuna karşılık olarak ‘’ Bütün ülkelerde birçok bürokrasi yöntemi mevcut. Bundan dolayı her şey komplike olduğu gibi ülkeler ne yazık ki bağımsız konumda bulunmuyor. Bu duruma bende tepki vermek amacıyla, bürokrasinin neredeyse hiç görülmediği ve tam anlamı ile bağımsızlığını simgeleyen Sealand’ı kurmuş oldum.’’ dedi.

Uluslararası sularda kurularak bugünlere kadar bağımsız bir şekilde gelme başarısını göstermiş olan ülke, varlığının devam ettirebilmesi açısından bu sulardaki konumuna borçlu olduğu söylenebilir. Bu bilince sahip bir şekilde hayat süren Bates Ailesi, sulara karşı var olan borçlarını ise ülke parolasını belirleyerek ortaya koymuş durumda. Sealand armasına da bakıldığında parola net şekilde Latince dilinde ‘’E Mare Libertas’’ (Denizden Gelen Özgürlük) olarak görülüyor.

Tüm ülkelerde olduğu gibi Sealand hükümeti tarafından da ülke daha iyi bir konuma getirilebilmesi açısından farklı para kazanma yolları aranmaya devam ediliyor. Devlet bütçelerini bir internet gazinosunu alanında daha da projelendirerek iyi konuma taşımayı hedefliyor. Sealand ülkesine ait bir milli futbol takımı bulunsa da, ülke diğer ülkeler tarafından resmi anlamda tanımadığı için futbolu olumsuz olarak etkilemiştir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu