Kahve Dünyasi

Dünyanın En Pahalı Kahvesi Hangisidir?

Kahve Nedir?

Kahve birçok insan tarafından ilgiyle tüketilen kahve meyvesinden üretilen bir içecektir. Dünyanın birçok bölgesinde farklı cins kahveler yetişmektedir. Her ülkenin kahvesinin damakta bıraktığı aroma farklıdır. Bu sebeple dünyanın en pahalı kahvesi yeni tatlar keşfetmek isteyen kahve tutkunları tarafından merak konusu haline gelmiştir.

Dünyanın En Pahalı Kahvesi Hangisidir?

Dünyanın en pahalı kahvesi hangisi sorusuna verilebilecek cevap ise Endonezya’da bulunan ve kahve meyvesinin misk cinsi kedilere yedirilmesi sonucu elde edilen kahvedir. Kedilerden dışkı yoluyla alınan kahve çekirdekleri Luwak kahvesi adı verilen dünyanın en pahalı kahvesi olma özelliğine sahiptir. Endonezya dilinde Kopi Luwak olarak adlandırılan bu kahvenin fiyatı 300 dolar ile 1000 dolar arasında değişmektedir.

Endonezya’da Luwak Kahvesi Nasıl Üretilir?

Endonezya kahve yetiştiriciliğiyle ünlü bir ülke olarak karşımıza çıkmakta. Birçok farklı kahve türünü dünyaya pazarlayan Endonezya’da kahve meyvesini tüketen misk cinsi kedinin dışkısından elde edilen bu kahve bir hayli ilgi görüyor. Bu özel cins kedinin midesi tarafından sindirilmiyor. Mide özsuyu sayesinde fermente olan kahve meyvesinin çok daha lezzetli ve aromatik bir hale geldiği söyleniyor. Bu da Endonezya’da insanların ilgisini bir hayli çekiyor ve yoğun bir kahve turizmine sebep oluyor.

Dünyanın En Pahalı Kahvesinin Faydaları

Kahve çekirdeklerinin temizlenmesinin ardından diğer kahve üretiminde kullanılan yöntemlerden yıkama işlemi, kurutma ve kabukların soyulması işlemi ve en sonunda kahve çekirdeklerini kavurma işlemi aynen uygulanıyor. Dünyanın en pahalı kahvesi olarak karşımıza çıkan Luwak kahvesinin birçok hastalığa şifa kaynağı olduğu, bu hastalıklardan bazılarının diyabet, kanser, safra taşı oluşumu olduğu söylenmektedir. Luwak kahvesi bu yönüyle birçok kahve tutkununun ve doğadan şifa arayan insanların ilgisini çekiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu