DünyadanDünyanin Enleri

Dünya’nin en Popüler 5 derin Denizi

Dünya’nin en Popüler en derin ve en gizemli 5 Denizi..

Pasifik Okyanusu

Pasifik Okyanusu , dünyanı nen derin okyanusudur. Ortalama 3.939 metre derinliğe sahiptir. Mariana Siper,Mavi Deniz’in 10,911 metre derinliği ile Pasifik Okyanusu’nun en derin alanıdır. Pasifik Okyanusu, ayrıca, deniz altında batık dağ zincirleri olan ve en fazla deniz yoluna sahip denizdir. Volkanik bir patlamadan sonra oluşan’Ateş Çemberi’ olarak bilinen ünlü deniz kıyısı da bu derin okyanusun altında yer alıyor..

Hint Okyansu

Hint Okyanusu , ortalama 3.840 metre derinliğe sahip dünyanın en derin ikinci okyanusudur ve su kütlesinin hacmi 292.131.000 metre küptür. Aynı zamanda dünyanın en sıcak okyanusudur. İkinci en derin okyanus olmasına rağmen, dünyanın diğer büyük okyanusları arasında en genç oluşmuş okyanustur..

Atlantik Okyanusu

Atlantik Okyanusu, ortalama 3.575 metre derinliğindedir.. Aynı zamanda 106.400.000 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Atlantik Okyanusu’nun en derin noktası, 8605 metre derinliğindeki ‘Porto Riko Trench’dir..

Karayip Denizi

Mavi Karayip Denizi,ortalama 2.575 metre derinliğe sahip, Atlantik Okyanusu’nda bir denizdir. Aynı zamanda dünyadaki en büyük tuzlu su denizlerinden biridir. Deniz,  2.754.000 kilometre karelik bir alanı kaplamaktadır. Karayip Denizi’nin en derin noktası, 7,686 metre derinliğindeki Çavman Çukurudur..

Japon Denizi

Japon Denizi, ortalama 1.666 metre derinliğe sahiptir ve Akdeniz’e çok benzemektedir. Japon Denizi,diğer denizlere; Tarikat Boğazı, Tsugaru Boğazı, Kanmon Boğazı, La Perouse Boğazı ve Kore Boğazı tarafından bağlanmaktadır. Bu deniz çok sakin bir yapıya sahiptir..

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu