Dünyanin EnleriKahve Dünyasi

Dünya’nın En Popüler 5 Kahvesi

Kahve, bir çoğumuzun vazgeçilmezi haline gelmiş durumda. Çoğumuz güne kahveyle başlıyor ve günü kahve içerek geçiriyoruz. Kahve tüm dünyada çeşitli şekillerde yorumlanmış bir çok fazla çeşidi olan bir ürün. Kahve, kullanılan çekirdeğin kavrulma derecesi, pişirilme şekli, içerisindeki sür oranı gibi özelliklerle yorumlanarak bir çok çeşide ayrılır. Bunlardan bazıları pek bilinmese de bazıları herkes tarafından bilinen popüler kahvelerdir. İşte Dünya’ nın en popüler 5 kahvesi:

1. Türk kahvesi

Kahve, ekvator bölgesinde yetişen bir bitkidir. Türkiye ekvator kuşağnda değildir. Türkiye’ ye kahve Osmanlı Dönemi’ nde Viyana’ dan gelmiştir. Daha sonra pişirilmeye başlanan türk kahvesi oldukça sevilmiş ve tüm dünyaya yayılmıştır. Türk kahvesi bol köpüğü ve isteye uygun ayarlanan şeker oranıyla oldukça sevilen bir kahvedir.

2. Espresso

Espresso İtalya’ da çıkıp tüm dünyaya yayılan popüler bir kahvedir. İnce öğütülmüş kahve çekirdeği üzerine konulan su ve basınç uygulamasıyla hazırlanır. Espresso tek shot, dubble shot gibi seçeneklerle sertliği ayarlanabilen bir kahvedir.

3. Cappucino

Cappucino da kahve denilince akla gelen ilk kahvelerdendir. Bir shot espresso üzerine süt ve süt köpüğü eklenerek yapılır ve küçük bir fincanda servis edilir.

4. Latte

Latte, cappucino ile oldukça benzerlik gösteren bir kahvedir. Latte de bir shot espresso üzerine süt ve süt köpüğü eklenerek yapılır. Oldukça hafif bir kahvedir. Cappucinodan farkı ise daha büyük bardakta servis edilmesidir.

5. Mocha

Mocha da espresso temelli bir kahvedir. Espresso üzerine süt ve çikolata eklenerek yapılır. Beyaz ya da sütlü çikolatalı versiyonları vardır. Sıcak içilebildiği gibi soğuk da içilebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu