Dünyanin Enleri

Dünya’nın En Popüler 5 Yanardağı

Yanardağlar, Dünya üzerinde çeşitli tahribatlara yol açan oluşumlar. Bir yanardağ patlaması ya da volkanik faaliyetlerin harekete geçmesi pek çok etkiye yol açmakta. Çevresel etkilerin yanı sıra can kaybına da yol açan birçok yanardağ patlaması söz konusu.

Dünya’nın oluşumundan bu yana, volkanik olarak faaliyette olan birçok yanardağ tarihte yerini almış durumda. Bu yanardağların bazıları sönmüş volkanlar olsa da bazıları halen aktif olarak faaliyetlerine devam etmekte. Dünya’nın En Popüler 5 Yanardağı sıralamasında İtalya, Demokratik Kongo gibi ülkelerdeki dağlar yer almakta.

Dünya Üzerinde Yer Alan Önemli 5 Yanardağ

  • Vezüv (İtalya)
  • Etna (İtalya)
  • Krakatoa (Endonezya)
  • Nyiragongo (Demokratik Kongo)
  • Popocatepetl (Meksika)

Vezüv Yanardağı, İtaiya’da yer alan aktif yanardağlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yanardağ M.S 79 yılındaki patlaması ile de hemen hemen herkes tarafından bilinen bir yanardağdır. Vezüv, 1281m yüksekliği ile Napoli şehrinde yer alan bir yanardağdır. M.S 79 yılında patladığında Pompei, Herculaneum şehirlerinin yanı sıra Stabia kentinin de yok olmasına neden olmuş aktif bir yanardağdır.

Etna Yanardağı, İtalya’nın 3329m yüksekliğindeki önemli volkanlarından biri de bu yanardağdır. Dünya üzerinde yer alan önemli aktif volkanlardan biri olması bu dağın bilinirliğini arttırmaktadır. Etna Yanardağı en son 2017 yılında yaşanan bir patlama neticesinde faaliyet göstermiştir. Etna Yanardağı Avrupa kıtasının en yüksek volkanı olarak tanımlanmaktadır. Etna Yanardağı Sicilya’da yer alıyor.

Krakatoa Yanardağı, Endonezya’da yer alıyor. Bu yanardağın hikayesi oldukça ilginç. 1886 yılında meydana gelen bir patlama sonucunda bulunduğu volkanik ada tamamen yok olmuştu. Ardından gelen 50 yıllık süreçte ise yeni bir adanın oluşması bölge açısından ilginç bir gelişmeydi. Bu patlama esnasında 30.000’den fazla insanın yaşamını yitirdiği düşünülmektedir. Bu yanardağın 2007’den beri aktivitesini sürdürdüğü bilinmektedir.

Nyiragongo Yanardağı, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yer alan bu yanardağ da halen aktif olan volkanlar arasında yer almaktadır. Bu dağın yüksekliği ise 3470 m olarak hesaplanmaktadır. Çevre halkı, zaman zaman yaşanan aktivitelerin sonucunda korkulu anlar yaşamakta ve zarara uğramaktadır.

Popocatepetl Yanardağı, Meksika’da yer alan ve düzenli olarak patlayan bir dağdır. Sürekli aktif halde olması ile bilinen bu dağ Mexico City’e 70km uzaklıktadır. Bu dağın yüksekliği ise 5426m olarak tespit edilmiş durumdadır.

Dünya üzerine yer alan bunların dışında da birçok yanardağ bulunmaktadır. Yanardağlar çeşitli özellikleri dikkate alınarak sıralanabilmektedirDünya’nın En Popüler 5 Yanardağı sıralaması ise dağların birbirinden farklı özellikleri dikkate alınarak yapılmıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu