Dünyanin Enleri

Dünyanın En Popüler 5 Yemeği

Dünyanın en popüler 5 yemeği hangileri ?

Dünyada birbirinden güzel bir sürü yemek bulunuyor. Bu yüzden bizde dünyanın en popüler 5 yemeğini sizler için bir araya getirdik.

1-) Sushi ( Japonya)

Sushi Güneydoğu Asya da ortaya çıkmış daha sonra 8. Yüzyılda Japonya’nın geleneksel yemeği haline gelmiştir. Herkes Sushi yemeğini çiğ balık olarak biliyor ancak Sushi yemeğinin birçok çeşidi bulunuyor.

Sushi yemeği çeşitleri

Sashimi

Makizushi

Nigirizushi

Oshizushi

Inarizushi

Chirashizushi

Yapılışı

Nori yaprağı masanın üzerine güzelce açılıyor. Tuzlu pirinç bunun üstüne güzelce yerleştiriliyor. Sonra bunu üzerine wasabi sürülüyor ve onun üzerine somon koyuluyor ve sarılıyor. Daha sonra kesilerek servis ediliyor.

2-) Kebap ( Türkiye)

Adananın meşhur yemeği olan Kebabın kökeni Arapçadan bizlere gelmiştir. Kebap kelimesi Arapçada et, köz ve ateş anlamlarına gelir. İlk olarak Birecik İlçesinde yapılmaya başlanan kebabın 1. Dünya savaşı sonrasında bir ekonomik daralma yaşanıyor. Bu yüzden kebabın ticaret yeri daha iyi olan Adana’ya taşınıyor.

Yapılışı

İlk önce erkek koyundan bir parça et elde edilir ve bu et bir gün bekletilir. Daha sonra bu et zırh adı verilen bıçak ile kıyılır. Biraz kuyruk yağı kıyılarak içine atılır. Baharat ve tuz ilave edilerek 4-5 saat dolapta bekletilir ve daha sonra şişlere dizilerek pişirilir.

3-) Pizza (İtalya)

Pizza ilk olarak 997 yılında yazılı olarak kullanıldı ancak pizzanın İtalya’da bir lezzet haline gelmesi ABD’den 16 yüzyılda İtalya’ya gelen domateslerdir.

Yapılışı

İlk olarak fırının içine yaptığımız hamuru koyuyoruz. Daha sonra üzerine yapmış olduğumuz salçalı sosu döküyoruz. Ardından sırasıyla biber, peynir ve zeytini küçük parçalara ayırarak üstüne katıyoruz ve 180 derecelik fırında 25 dakika pişiriyoruz.

4-) Saltibarsciai                (Litvanya)

Litvanya’nın geleneksel yemeği olan sıcak zamanlarda içimizi soğutan Saltibarsciai yemeğinin Türkçesi ülkemizde Soğuk Pancar Çorbası olarak bilinir.

Yapılışı

İlk olarak patatesleri tencerede haşlıyoruz. Daha sonra salatalık dereotu ve soğanları bir kabın içine doğruyoruz. Sonra bunları karıştırıp içine kırmızı pancar turşusu ilave ediyoruz ve sıvı hale gelene kadar karıştırıyoruz. Sonra afiyetle soğuk soğuk içiyoruz.

5-) Makarna (İtalya)

1154 yılında Sicilya bölgesinde ortaya çıkmıştır. Genellikle irmik ve buğdaydan elde edilir.

Yapılışı

Önce tencerenin içine su koyup suyu kaynatıyoruz. Sonra makarnayı içine atıp 15 dakika pişiriyoruz ve süzüp üstüne sos katıyoruz.  Yemek yemeye hazır. Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu