Dünyanin Enleri

Dünya’nın En Uzun 5 Tüneli Hangisidir?

Dünya üzerinde yer alan tüneller birbirinden farklı uzunlukları ile çeşitli kategorilerde değerlendirilmekte. Tüneller ulaşım açısından çeşitli kolaylıkların yaşanmasına imkân yaratan uygulamalar. Mesafelerin kısalması ya da ulaşımın zor olduğu noktaların birbirine bağlanması tüneller vasıtası ile kolayca gerçekleşebilmekte.

Dünya üzerinde birbirinden ilginç özelliklere sahip birçok tünel bulunurken birçok kişinin merak ettiği konulardan biri de Dünya’nın En Uzun 5 Tüneli Hangisidir? Sorusu olmakta.

Dünya’daki Tünel Çeşitleri Nelerdir?

Dünya üzerinde yer alan tünel çeşitleri birden fazla kategoride değerlendirilmektedir.

  • Karayolu Tüneli
  • Denizaltı Tüneli
  • Demiryolu Tüneli

Dünya’nın en uzun tüneli olarak adlandırılan ve ilk sırada yer alan tünel 57 km uzunluğa sahip. Gotthard Tüneli, dört ülkeyi birbirine bağlayan oldukça uzun bir tünel. Bu tünele ait bir diğer ilginç özellik ise 2000m metre derinliğe sahip olması. İtalya, İsviçre, Avusturya ve Almanya onun sayesinde birbirine bağlanmış durumda. Bu tünel için Dünya üzerinde yer alan en uzun ve en derin tünel tanımlamasını yapmak yanlış olmayacaktır.

Dünya üzerinde yer alan ve en uzun denizaltı tüneli olarak adlandırabileceğimiz tünel Japonya’da yer alır. Yaklaşık olarak 54 km uzunluğu ile bu tünele Seikan Tüneli adı verilmektedir. Japonya’daki bu uzun denizaltı tüneli iki adayı birbirine bağlamaktadır. Bu tünelin uzunluğu baz alındığında Dünya üzerindeki ikinci büyük tünel demek yanlış olmayacaktır.

51000m uzunluğu ile Eurotunnel’de yolculuk etmek istediğinizde yaklaşık olarak 25-35 dakikalık bir süreyi göze almanız gerekiyor. Tünel demiryolu tüneli olarak inşa edilmiş. Birleşik Krallık ile Fransa’nın birbirine bağlanması bu tünel sayesinde gerçekleşmekte. Tünelin en önemli özelliklerinden biri de çift raylı bir demiryoluna sahip olması. 51000m uzunluğu ile bu tünel üçüncü sırada değerlendirilecek bir tüneldir.

34700 m uzunluğa sahip olan demiryolu tüneli Lötschberg yolcu trenlerinin yanı sıra yük trenleri tarafından da kullanılan bir tünel. İsviçre’de yer alan bir tünel olan Lötschberg oldukça yoğun bir yolcu trafiğine sahip. Dördüncü sırada yer verebileceğimiz bu tünel için de uzunluk sıralamasına göre hareket etmek doğru olacaktır.

Bu tüneller arasında 24,5 km uzunluğu ile Laerdal Tüneli beşinci sırayı almakta. Tünel, Dünya üzerinde yer alan en uzun karayolu tünellerinden biri. Norveç’de yer alan ve Oslo ile Bergen şehirlerini birbirine bağlayarak ulaşım açısından büyük bir kolaylık yaratan tünel bir dağın içinden geçiyor. Bu tünelden çıkmak içinse 20 dakika yeterli bir süre.

Dünya üzerinde yer alan tünelleri karayolu, demiryolu ya da denizaltı tüneli olarak ele aldığımızda her tünelin kendine has bazı özellikleri olduğunu görmekteyiz. Bu doğrultuda oluşacak sorulardan biri Dünya’nın En Uzun 5 Tüneli Hangisidir? Olacağı için bu sıralamayı yaparken tünellerin uzunluğunu dikkate almak daha doğru bir yaklaşımdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu