Dünyanin Enleri

Dünya’nın En Uzun Insanı ‘Sultan Kösen’

Dünya’nın En Uzun Insanı ‘Sultan Kösen’ Kimdir ?

Guinnes Rekorlar Kitabı’ na göre Dünya’ nın yaşayan en uzun boylu insanı olan Sultan Kösen, 2 metre 51 santimlik boyuyla herkesi şaşkına uğratmakta. Sultan Kösen, sadece boyuyla değil ayak numarası ve ellerinin büyüklüğüyle de rekor kırmakta. Sultan Kösen, 10 Aralık 1982’ de Mardin’ de doğdu. Anne, babasının ve kardeşlerinin boyu normal uzunlukta olsa da Sultan, küçük yaşlarından itibaren hızla boy atmaya başladı.

Sultan Kösen’ in oldukça hızlı uzayan boyu 10 yaşına geldiğinde 1 metre 80 santime ulaştı. Bunun üzerine doktora götürülen Sultan’ ın beyninde bir tümör olduğu ve hipofiz bezine baskı yapan bu tümör yüzünden boyunun devamlı uzadığı anlaşıldı. Bunun üzerine Sultan, Cerrahpaşa ve Hacettepe’ de üç kere ameliyat oldu.

İlk ameliyatında tümörün tamamı alınamadığı için boy uzaması devam etti. Bunun üzerine 2000’ de ve 2008’ de tekrar ameliyat oldu. Ve en sonunda ise radyoterapi ile boy uzaması durduruldu. Ancak 27 yaşına kadar boyu uzamış olan Sultan’ ın boyu 251 santimi bulmuştu bile. Bunun üzerine Sultan, 2010 yılında Guinnes’ in yüzü oldu ve Dünya’ nın en uzun adamı olarak ün saldı. Ancak normalin çok üstünde olan boyu yüzünde Sultan türlü sağlık problemleriyle boğuşmakta. En son dizinden ameliyat olan Sultan, şu an yalnızca koltuk değnekleri ile yürüyebiliyor.

Sultan 2013 yılında 1 metre 75 santim boyundaki Merve Dibo ile dünya evine girdi. 2014 yılında ise Guinnes Rekorlar Günü kapsamında hazırlanan bir etkinlikte Dünya’ nın en kısa adamı olarak tanınan Chandra Bahadur Dangi ile bir araya geldi. Sultan Kösen, şu sıralar eşiyle beraber Mardin’ de hayatını sürdürmeye devam ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu