Dünyadan

Ekonomi ve İşletme İlişkisi

İşletmelerin ekonomiyle ilişkisi 

İşletmeler ekonomiye nasıl katkı sağlar? 

 Gelişmiş işletmeler, gelişmiş ekonomi, gelişmiş ülke bağlantısı nedir? 

İşletmeler bir yan­dan üretim için diğer işletmelerden ve tüketicilerden alım yaparken, diğer yandan ürettiklerini de diğer işletmelere ve tüketicilere sunarlar. Böylece ekonomide haraketlilik olur. Daha ayrıntılı açıklayacak olursak; işletme ve ekonomi, birbirlerine bağlıdırlar.

Bir ülkedeki işletmelerin tümü, ekonominin şekil almasında etkilidirler. İşletmeler istihdam sağlayarak, kendi içlerinde alım-satım yaparak, bulundukları yatırımlarıyla ve bankalarla ilişkileriyle ekonomide canlılığa katkı sağlarlar.

İşletmeler sorumluluğunda oldukları vergileri vererek de devletin görevlerini yerine getirmesine katkı sağlayarak ülkeyi ekonomik açıdan rahatlatır. Bazı sosyal sorumlulukları gerçekleştirdikleri durumda, milli ekonominin kaynaklarını kormuş olurlar. Ayrıca her işletme kendi çevresinde ekonomik hareketlilik sağladığından dolayı işletmelerin bütünü ülke ekonomisinde önemli bir yerdedir. 

İyi ekonomiye sahip bir ülke; üretimde bulunan, dinamik ve yaratıcıdır. Gelişmiş işletmeler; çevresini, ekonomisini, müşterilerini ve çalışanlarını da geliştirir. Gelişmiş bir ekonomi; ülkesine refah sağlar ve ülke gelişimine olumlu etki eder. Bu zincir birbirine bağlıdır.

Birbirini etkiler, birbirinden etkilenir. İşletmeler; bunların tümünü göz önünde tutmalı, böylece aldığı kararları ve uygulamaları sadece kendi çıkarlarını düşünmeden, yasal ve sorumluluklarıyla iç içe yürütmelidir. Ekonomi pek çok unsurdan etkilenen ve sürekli değişimlere uğrayabilen bir unsurdur.

Fakat kendine düşen görevi yapmayan işletme, ülkesinin ekonomisindeki olumsuz değişiklerin sorumluluğunu taşır. Olumlu sonuçlar kadar olumsuz sonuçlarda da işletmenin payı bulunmaktadır. Sonuçta bahsi geçen her iki kavramında temel başlığı ‘ para ‘ kelimesinin kendisidir 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu