Dünyadan

En Uygun Kredi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

En Uygun Kredi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bankaların birçok kredi ürünü bulunmaktadır. Tabi ki kişiler kredi kullanırken kendi bütçelerine en uygun krediyi kullanmak isterler. En uygun kredi alırken nelere dikkat edilmelidir diye sorarsanız yazımızın devamında detayları bulabilirsiniz.

Bankaların kredi ürünlerinden kendiniz için en uygununu araştırırken öncelikle kredi faiz oranlarını araştırıp karşılaştırmalısınız. Bu karşılaştırmayı yaparken her kredi ürününün standart faiz oranı aralığına dikkat etmelisiniz. Konut, araç ve ihtiyaç kredilerinde ortalama faiz oranları bellidir. Bu yüzden bu faiz oranların dışına çıkmayacak kredilerden yararlanabilirsiniz.

Sadece faiz oranları değil kredi kullanım ücretlerini de dikkate alın

Kredi faiz oranlarının yanı sıra kredilerin kullanım ücretleri de oldukça önemlidir. Her kredinin kredi kullanım ücreti farklıdır. İhtiyaç kredilerinde dosya masrafı ve sigorta masrafı olmaktadır. Konut kredilerinde ise bu masraflar hem artmakta hem de farklı masraf çeşitleri kredi tutarınızdan düşülmektedir. Konut kredilerinde ekspertiz masrafı gibi masraflar oldukça yüksek olduğu için kredi araştırması yaparken bu masraflarında olabildiğince düşük olmasına dikkat etmelisiniz.

En uygun kredi alırken nelere dikkat edilmelidir konumuzda ince detaylardan biri de masraflı ve masrafsız kredi ürünleridir. Birçok kişi masrafsız kredilere daha olumlu olarak bakmaktadır. Ancak çoğu masrafsız kredi ürünlerinde faiz oranları masraflı kredilerden bir kaç puan yüksek olmaktadır.

Masraf ödemediğiniz halde bu masrafı banka faize yükleyerek sizlere kullanmış olduğunuz kredi ürününün vadesi içerisinde geri tahsil etmektedir. Bu yüzden masrafsız kredi kullanırken faiz oranına dikkat etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu