Kişisel Bakım-Güzellik

Erken Yaşlanmamak için Neler Yapılmalı?

Zaman her şeyde olduğu gibi cildimizde de etkiler bırakıyor. Zamanı geri alamayız fakat cildimizdeki etkilerini yavaşlatabiliriz. Yaşlanmak herkes için kaçınılmaz ancak yaşlanmayı geciktirmek için yapabileceğimiz şeyler de var tabi. Alışkanlıklarımızda yapacağımız ufak değişikliklerle erken yaşlanmanın önüne geçebiliriz. İşte erken yaşlanmamak için yapılması gerekenler:

  • Zamanla ciltteki kollagen azalır ve cilt elatiskiyetini kaybeder. Bunun için geç yaşlardan itibaren cilt bakımına özen gösterilmeli ve cildi bol bol nemlendirilmeli. 20’ li yaşlardan itibaren cilt tipine uygun nemlendiricilerle cilt günde en az iki kere nemlendirilmeli.
  • Güneşte D vitamini almak için oldukça önemlidir. Ancak güneşteki UV ışınlar cildimiz üzerinde olumsuz etkiler bırakır. Bu olumsuz etkilerden korunmak ve erken yaşlanmanın önüne geçmek için genç yaşlardan itibaren düzenli güneş kremi kullanımına özen gösterilmeli.
  • Cilt tipine ve yaşa göre çeşitli yaşlılık karşıtı kremler bulunur. Ciltteki kollageni korumak için 25 yaşından itibaren bu tür kremler aşamalı olarak kullanılmaya başlanabilir.
  • Botoks ciltteki kırışıklıkları açmak için iyi bir yöntemdir. Cilt kırışmya başladığında bu kırışıklığın yüzde oturmaması için botoks uygulaması yapılabilir. Botoks uygulamasının uzman kişiler tarafından yapılması önemlidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu