Gündem

Evden Çalışmak için 4 İpucu

Evden Çalışmak için 4 İpucu nedir ?

Koronavirüs salgını, biz insanları sadece sağlık yönünden değil, birçok alanda etkiledi. Örneğin, dünyanın birçok yerinde işverenler, çalışanlarını evden çalışmaya teşvik ediyor ve hatta birçoğu bunu şart koşuyor. Yani salgın, yaşam tarzımızı, alışkanlıklarımızı, işimizi, çalışma şeklimizi değiştirdi. Bu değişimle birlikte birçoğumuz artık evlerimizden çalışmaya başladık.

Eğer evden çalışmaya yeni başladıysanız bu ipuçları ile bu yeni çalışma şekline daha hızlı ve kolay uyum sağlayabilir, hatta daha üretken hale gelebilirsiniz. işte Evden Çalışmak için ipucları

1. Program yapın.

Evden çalışmanın en büyük zorluğu sizi denetleyecek bir gücün olmamasıdır. Bu yüzden insan, evden çalışırken kolaylıkla daha eğlenceli aktivitelere veya günlük ev işlerine kapılıp yapması gereken işlerini aksatabiliyor. Bunun önüne geçebilmek için günlük bir program yapmalı ve bu programa bağlı kalmalısınız. Yapacağınız programın detaylı olması ise ona bağlı kalma oranınızı artıracaktır. Eğer yaptığınız programa bağlı kalmakta zorlanıyorsanız cep telefonunuza, RescueTime gibi bir otomatik zaman izleme uygulaması yükleyerek destek alabilirsiniz.

2. Ailenizle iş kuralları oluşturun.

Evden çalışmanın bir diğer zorluğu, sizinle yaşayan insanların çalışma saatlerinize uyum sağlayamamasıdır. Özellikle evde çocuklar varsa gürültü ve çalışmanızın bölünmesi gibi olumsuzluklar yüzünden motivasyonunuz düşebilir. Bu yüzden evde sizinle yaşayan insanlarla temel kurallar belirlemelisiniz. Aksi halde evden çalışıyor olmanız, onların gözünde hafife alınabilir ve üretkenliğiniz zarar görebilir.

3. Evden çıkmayı unutmayın.

Evden çalışmak, insanda bir süre sonra rehavete yol açabiliyor. Özellikle bilgisayar başında çalışıyorsanız kısa zamanda evde kalmaya alışabilir, dışarıya çıkmayı unutabilir, hatta bunu istemeyecek duruma gelebilirsiniz. Ancak vücudunuzun harekete ve esnemeye, temiz havaya ve güneşe de ihtiyacı var. Üstelik sürekli aynı yerde çalışmak hem motivasyonunuzu hem de üretim gücünüzü düşürecektir. Bu yüzden tedbirlere ve sosyal mesafeye uyarak, izin verildiği ölçüde haftada en az 4 kez evden çıkmayı ihmal etmeyin.

4. Meslektaşlarınızla Sosyalleşin

Evden çalışmak, özellikle dışa dönük insanlarda yalnızlık ve izolasyon hissi gibi çeşitli sorunlara yol açar. Bu hislerin üstesinden gelebilmek için iş arkadaşlarınızla veya sizinle aynı işi yapan insanlarla sosyalleşe bilirsiniz. Evden çalışan birçok insan Slack veya Telegram gibi uygulamalar kullanarak iş arkadaşlarıyla sosyalleşiyor. İçe dönük bir insan olsanız bile siz de çeşitli sohbet gruplarına katılabilir, buralarda sosyalleşmeyi deneyerek iletişim ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu