Bilim Dünyasi

Evrensel Çekim Yasası Nedir?

Evrensel Çekim Yasası Nedir?

Kütlesi olan nesneler, kütleleri ile orantılı ve uzaklığın karesiyle ters orantılı çekici bir kuvvet hissederler. Bu durum, Isaac Newton’un evrensel çekim yasası ile detaylıca açıklanmıştır.

Evrensel Çekim Yasası Ne Demektir?

Isaac Newton’un evrensel çekim yasası, evrende yer alan her nokta kütlesinin, kütlelerinin çarpımı ile doğru orantılı ve aralarındaki mesafenin karesiyle ters orantılı bir kuvvette, diğer kütleleri çekmesini ifade eder.

Evrensel Çekim Yasası Nedir 2
Evrensel Çekim Yasası Nedir 2

Evrensel Çekim Yasasıyla İlgili Temel Bilgiler

Bir elmanın Newton’un kafasına düşmesi, mekanikteki en büyük keşiflerden birine ilham verdi ve Evrensel Çekim Yasasını ortaya çıkardı. Bu olay neticesinde, elmanın neden hiçbir zaman yana ya da yukarı değil de yere doğru dik düştüğünü anlamaya çalışan Newton, elmanın aşağı doğru hareketinden Dünya’nın kendisinin sorumlu olması gerektiğini fark etti.

Bu kuvvetin ilgili iki nesnenin kütleleri ile orantılı olması gerektiğini teorileştiren ve dünya ile ay arasındaki kuvvetin ters kare ilişkisine dair önceki sezgiyi kullanan Newton, tümevarım yoluyla genel bir fizik yasası formüle etmiş oldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu