Kahve Dünyasi

FRAPPE (SOĞUK KAHVE) YAPIMI

FRAPPE (SOĞUK KAHVE) YAPIMI NASIL?

Ülkemizde soğuk içecekler son zamanlarda çok ilgi görmeye başladı. Bunlardan biri de Frappe’dir. Nerdeyse her kahve dükkânında ve kafe de bu içeceğe ulaşmak mümkün. Farklı aromalarla birbirinden farklı lezzetlerde Frappe içilebilir. Öyle ki sadece aroma değil çay, kahve hatta meyve suyu formunda bile sipariş edebilirsiniz. Köpüklü olması için çok fazla karıştırılır ve buzlu olması da serinlemeye yardımcı olur. Bu içeceğin bir diğer adı ise soğuk kahvedir. Bazen sallayarak, karıştırılarak hatta dövülerek hazırlanır. Hazırlanışı da lezzeti kadar ilgi çekicidir. Uzun bardaklarla servis edilir ve genelde pipet yardımıyla tüketilir. Peki, Frappe yapımı nasıldır?

Frappe Tarihi

Yunan piyasasında soğuk kahveyi ilk tanıtan şirkette temsilci olan Dimitris Vakandios, Frappe’yi bulmuştur. Selanik uluslararası fuarda(1954) müşteriye tanıtılmıştır. Fuar da, üretime çıkan buzlu çikolatalı içeceğinin çalkalayıcısının nasıl kullanılacağı konuşulmuştur.

1960 senelerinde özellikle romantik ortamların aranan içeceği Frappe olmuştur. Şimdiler de ise Frappe deyince akla ilk gelen isim Selanik bölgesidir. Aynı zamanda tüm dünya da çok sevilerek tüketilen bir içecek haline geldi.

Frappe Ne Demek?

Frappe, su ve kahveden oluşan bir içecek türüdür. İçine süt ve şeker de katılabilmektedir. Bu tamamen kişilerin damak zevkine bağlıdır. Ancak Frappe’ye katılacak olan sütün taze olması önemlidir.

Frappe Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Frappe gibi içecekler hazırlanırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Eğer bu noktalara dikkat edilmezse Frappe’nin sıradan bir kahveden farkı kalmaz. Bu nedenle Frappe yapımında kullanılan malzemelere ve usule dikkat emek gerekir. Frappe, espresso ile karıştırılmamalıdır. Uzun süre tüketilebileceğinden, kullanılan malzemeler de taze olmalıdır.

Frappe Malzemeleri Nelerdir?

*Bir tatlı kaşık Neskafe ya da iki kaşık granül kahve

*4-5 tatlı kaşık su

*Şeker( kişinin damak zevkine bağlı olarak değişebilir)

*2 adet buz

*Soğuk, taze kullanılmak üzere süt

Frappe Yapımı

Granül kahve ya da neskafe karıştırma aparatı içine alınır. Tercihe göre şekeri de katabilirsiniz. Aparatın ağzı kapatıldıktan sonra hızlı şekilde çalkalama işlemi başlar. Ortalama 3-5 dakika bu işlem devam eder.

Sonra aparatın ağzı açılır ve oluşan köpük önce bardağa boşaltılır. İçeceği sonra boşaltmak daha doğrudur. Frappe son zamanlar da uzun bardaklarla servis edilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu