Internet

Google Adsense Vinyet Reklamları Nedir?

Google Adsense Vinyet Reklamları Nedir?

3 Kasım 2020 tarihinden itibaren vinyet reklamlar, bilgisayar ve geniş ekranlarda uygulanmaya başlandı. Yeni güncelleme ile birlikte geniş ekran boyutunu destekleyen vinyet reklamlar, daha kaliteli ve daha iyi performans göstermiş durumunda. Peki tam olarak Google Adsense Vinyet Reklamları Nedir?

Vinyet Reklamlar

Ülkemizde pek fazla tercih edilmeyen reklam türü Vinyet Reklamlarıdır. Daha az kullanıcı tarafından kullanılan vinyet reklamları, gösterim oranları az olduğu gerekçesi ile çok az kişi tarafından tercih edilmektedir. Genellikle mobil kullanıcılar tarafından reklam geliri elde etmek için kullanılan vinyet reklamları gösterimi az olsa da gelir oranları aksine yüksek.

Vinyet Reklamı Nedir?

Bir internet sitesine girdiğinizde aniden ortaya çıkan ve bütün ekranı kaplayan alana Vinyet Reklamı denir. Diğer adı ile pop-up reklamı da denmektedir. Vinyet reklam boyutları tercih edilen reklam şirketlerine göre boyutlarında farklılık göstermektedir. Lakin Google AdSense, Vinyet reklamlarını kullanırken mobil cihazların ekranlarının hepsini kapsayacak şekilde boyutlarını ayarlıyor. Yani mobil telefon kullanıcısı bir internet sitesine girdiğinde karşısına Vinyet Reklam çıktığında ekranın tamamında bu reklam görülecek.

Vinyet reklamları, sayfanın açılışı esnasında gösterilen tam ekranı kaplayan reklamlardan oluşmaktadır. Ayrıca Vinyet Reklamları, kullanıcının sayfaya giriş esnasında değil, kullanıcının sayfadan çıktığı anda gösterilmeye başlanır. Böylelikle, kullanıcının reklamı beklemesine gerek kalmadan reklam gösterime girmiş olur.

Not: Google, kullanıcıların iyi deneyim alması amacıyla kişi başına düşen vinyet reklamlarına sınırlama getiriyor.

Google Adsense Vinyet nedemek
Google Adsense Vinyet nedemek

Google Daha Önce Vinyet Reklamlarını Kullanmıyordu

Google AdSense, daha önce vinyet reklamlarını kullanma gereği duymuyordu ya da tercih etmiyordu desek yeridir. Lakin son gelişmelerin ardından Vinyet reklamların mobil cihazlarda karşımıza çıktığını gördük. Vinyet reklamlarının kullanıcılar tarafından yoğun ilgisine karşılıksız bırakmayarak ilk olarak mobil cihazlarda aktif olarak kullanılmaya başlandı. Mobil cihazlarda başarılı olduğunu görünce tüm masaüstü cihazlarda tam ekran olarak kullanılmaya başlandı. Laptop, tablet gibi cihazlarda tam ekran olarak yayımlanacak vinyet reklamlarını isteyen kişiler, “Geniş Ekran Denetimi”aracılığıyla geniş ekranda kullanılmasını devre bırakabilecek.

Kullanıcılar tarafından oldukça sevindirici bir haber olan Vinyet reklamlarının tüm geniş ekranlarda kullanılması bakalım kullanıcılar tarafından olumlu karşılanacak mı? Vinyet reklamları ayrıca son zamanlarda en fazla tercih edilen reklam araçlarında ilk sıralara yükselmiş durumda.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu