Dünyanin Enleri

Guinness Rekorlar Kitabına Giren Türkler

Guinness Rekorlar Kitabına Giren Türkler Kimler ?

Cem Karabay: 135 saat 2 dakika 19 saniye ile tüplü dalış ekipmanları ile su altında kaldı ve Guinness Rekorlar Kitabı’ na girmeyi başardı.

Murat Aksu: ABD’ de düzenlenen Geleneksel Türk Yemekleri Festivali’ nde dünyanın en uzun şiş kebabını yaparak bu kategoride Guinness Rekorlar Kitabı’ na girdi.

Şahika Ercümen: Bir dalgıç olan Şahika Ercümen, Avusturya’ nın Weissense Gölü’ nde buzul yüzeyin 110 metre altına inerek dalış rekoru kırmıştır.

Safa Önal: En çok senaryo yazan senarist rekoru da bir Türke ait. Sefa Önal, 395 filmin senaryosunu yazarak Guinness Rekorlar Kitabı’ na girmeye hak kazandı.

Metin Şentürk: Görme engelli sanatçı Metin Şentürk, arabayla yaptığı hız ile dünya görme engelliler hız rekorunu kırarak Guinness Rekorlar Kitabı’ na girmeye hak kazandı.

Namık Ekin: 24 saatte su altında en çok mesafe yüzme rekoru da emekli komando olan bir türke ait. Namık Ekin 24 saatte su altında yaklaşık 34 bin 800 metre yüzerek dünya rekoru kırmıştır.

Mehmet Gedik: Maraton koşucusu olan Mehmet Gedik, -9 derece buzlarla dolu bir küvette 51 dakika durarak Guinnes Rekorlar Kitabı’ na girdi.

Cemil İpekçi: Ünlü modacı en uzun podyuma sahip defile ile rekor kırdı. İpekçi’ nin defilesindeki podyum tam olarak 2069 metre uzunluğundaydı.

Kemal Gökgül: Kemal Gökgül, 42 saatte tam 464 parça ütüleyerek Guinness Rekorlar Kitabı’ na girmeye hak kazandı.

Mehmet Özyürek: Artvin doğumlu olan Mehmet Özyürek, 8.8 samtimetrelik burnu ile Guinness Rekorlar Kitabı’ na girmeye hak kazandı.

Sultan Kösen: 2 metre 51 santimetrelik boyuyla dğnyanın yaşayan en uzun insanı ünvanını elinde tutuyor. Bu ünvanla Guinness Rekorlar Kitabı’ na girmiş bulunuyor.

Akın Gökyay: Akın Gökyay, 90 ülkeden topladığı 412 santranç takımı ile Guinness Rekorlar Kitabı’ na girmaya hak kazandı.

Ercan Buyruk: Bir erkek kuaförü olan Ercan Buyruk, bir gün içerisinde 360 kişiyi traş ederek dünya rekoru kırdı.

Diğer Rekorlar

Antalya Valiliği tarafından düzenlenen bir saatte en fazla organ bağışı denemesi yaklaşık 7 dakikada dalındaki dünya rekorunu kırdı.

İzmit’ teki Pişmaniye Festivali’ nde 1040 metrelik pişmaniye dünyanın en uzun pişmaniyesi rekorunu kırarak Guinness Rekorlar Kitabı’ na girdi.

Konya’ da Zahit Okurlar tarafından üretilen 455 numaralık ayakkabı dünyanın en büyük ayakkabısı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’ na girdi.

Kayseri’ de tek parça halinde üretilen 1 740 kilogram ağırlığındaki sucuk. Guinness Rekorla Kitabı’ na dünyanın en büyük sucuğu olarak girdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu