Sağlık

HASTALIKLARA ŞİFA OLACAK 10 KIŞ ÇAYI TARİFİ

Kış aylarında tüketilmesi önerilen, bağışıklığı güçlendirecek ve hastalıklara karşı koruyacak 10 farklı bitki çayının faydaları ve hazırlanışı maddeler halinde açıklanmıştır.

Kış günlerinin gelmesiyle birlikte artan soğuklarla nezle, soğuk algınlığı, grip, zatürre gibi mevsimsel hastalıklara yakalanma riskimiz de oldukça arttı. Bunun yanında dünyaca mücadele ettiğimiz Covid-19 virüsü de sağlığımız için tehlike oluşturma.

Bu durumda hem hastalıklara karşı vücudumuzu dirençli hale getirmek hem de vücudumuzun ihtiyaç duyduğu mineralleri ve vitaminleri almak için çeşitli bitki çaylarının tüketilmesi çok önemli. Üstelik soğuktan etkilenen vücudumuzu yatıştırmak ve zinde hissetmek için de kış çaylarına başvurabilirsiniz. Şifaya en çok ihtiyaç duyduğumuz şu dönemde yine şifayı doğada aramak yapabileceğimiz en doğru şey. 

1-KUŞBURNU ÇAYI

İçeriğinde bulunan C vitamini ile vücut direncini artırır. Düzenli olarak tüketilen C vitamini hastalıkların kısa sürede ve en az acıyla atlatılmasını sağlar. Kuşburnu ise adeta bir C vitamini deposu. Günde 2-3 bardak tüketebileceğiniz kuşburnu çayını 1 bardak su için 2 çay kaşığı kuşburnunu yaklaşık 15 dakika kadar kaynatıp demleyerek hazırlayabilirsiniz.

2-ADAÇAYI

İltihap kurutma ve antioksidan özelliği olan adaçayı, binlerce yıldır hastalıklarda kullanılan bir şifa kaynağı. Boğaz ağrısı, öksürük, bademcik iltihabı gibi rahatsızlıklara iyi gelen, içeriğinde birçok antioksidanı barındıran adaçayını günde 1 bardak tüketmek, hastalıkları önlemek adına çok önemli. Bir tutam adaçayına 1 bardak sıcak su ekleyerek 2-3 dakika demlenmesini bekleyerek çayınızı hazırlayabilirsiniz.

3-IHLAMUR

Kış çayı denilince akla gelen ilk şey şüphesiz ıhlamurdur. Gribal enfeksiyonları tedavi edici etkisiyle bilinen ıhlamur, enfeksiyon hastalıkları yanında bağışıklık kazandırmaya yardım ediyor. Sadece hasta olunca değil, sık aralıklarla içilen ıhlamur çayı hastalıkların başlangıç aşamasında iyileşmesini sağlıyor.

5-MELİSA ÇAYI

 Yorgunluk ve uykusuzluk problemlerine birebir olan melisa çayı, mutluluk hormonu salgılanmasını sağlıyor ve vücudu rahatlatarak direnci artırıyor. Hastalıklar ve soğuk alma sonucu oluşan halsizlik ve ağrılara iyi gelerek vücudu temizliyor. Uykuya dalmayı kolaylaştıran ve zindeliği sağlayan melisa çayını akşamları uyumadan önce tüketmeniz öneriliyor.

6-ZENCEFİL

Öksürük kesici özelliğiyle bilinen adeta bir şifa kaynağı olan zencefil çayı, kış aylarında boğaz iltihabını kurutucu, öksürük kesici ve solunum yolları rahatsızlıklarını gideren çok önemli bir kış çayı. Zencefil çayı öksürükten dolayı zedelenmiş boğazın acısını giderir, zatürreye sebep olan akciğer rahatsızlarına ve astıma iyi gelir.

Zencefil çayını bal ve limon ile tüketmek etkisini artıracaktır.  Bir parça zencefili 10 dakika kadar kaynattıktan sonra içerisine birkaç damla limon sıkarak ve bir tatlı kaşığı bal ekleyerek hazırlayabilirsiniz.

7-EKİNEZYA

İçeriğinde bulunan demir, magnezyum, kalsiyum mineralleri, protein, E, C, A ve  B2 vitaminleri ile adeta bir şifa kaynağı olan ekinezya vücudun bağışıklık sistemini destekliyor. 1-2 çay kaşığı ekinezya yaprağı veya çiçeğini kaynamış suda bekleterek veya kökünü 10-15 dakika kadar kaynatıp demleyerek bu şifalı çayı hazırlayabilirsiniz.

8-TARÇIN ÇAYI

Yüksek miktarda C vitamini içeren tarçını bitki çaylarınızın içerisine ekleyebileceğiniz gibi tek başına demleyerek de tüketebilirsiniz. Mikrop kurutucu özelliği ile bilinen tarçın kan şekeri düzenleyici etkisiyle de şifa kaynağı. İçeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemine olumlu katkılar sağlar ve vücudun direnç mekanizmasını güçlendirir.

Bir tane çubuk tarçını 2-3 su bardağı suyla birlikte 10-15 dakika kaynatarak bu çayı hazırlayabilirsiniz. İçine bal ve limon ekleyerek tadını güzelleştirip, etkisini artırmak da mümkün. 

9-REZENE ÇAYI

İçerisinde A, D, C ve B vitaminlerini içeren rezene çayı içerisinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırır ve vücut direncini destekler. Bunun yanında hastalıklarla mücadele ederek iyileşmeyi kolaylaştırır.

10-NANE-LİMON ÇAYI

C vitamini deposu olan nane ve limon bitkileri vücuttaki zararlı organizmalarla savaşır ve mideyi rahatlatır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir. Öksürüğe ve boğaz ağrısına iyi gelen nane-limon çayını balla tüketmek tavsiye edilmektedir. Yeşil naneyle yapılabileceği gibi kuru naneyle de bu çayı hazırlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu