Internet

HES Kodu Nasıl Alınır?

Hayat Eve Sığar adı altında başlatılan uygulamaya verilen ad olan HES kodu, günlük yaşamda kullanılmaktadır. Covid-19 hastalığının yol açtığı bulaşıcılık risklerini toplumsal açıdan en aza indirmek için bu uygulamadan yararlanılmaktadır. HES Kodu Nasıl Alınır? Sorusu merak edilen konular arasındadır.

HES Kodu Nedir?  Nasıl Alınır?

Sosyal yaşamın kontrol altında tutulabilmesi ve pandemi sürecinin kolay atlatılabilmesi için bu uygulama geliştirilmiştir. Bu kod sayesinde kişinin herhangi bir hastalık riski taşıyıp taşımadığı anlaşılabilmektedir. HES Kodu Nedir? Dendiğinde vatandaşların kimlik numaralarını ve bazı verileri kullanarak aldıkları ve çeşitli kurumlara giriş esnasında beyan ettikleri bir bilgiden söz edilmektedir.

HES Kodu Nasıl Alınır?

Bu kodun kullanılmasındaki amaç toplu olarak bulunulan yerlerde vatandaşların güvenliğini sağlamaktır. Bulaş riskini azaltma amacını güden uygulama sayesinde Covid-19 temaslı kişiler anlaşılabilmektedir. HES Kodu Nasıl Alınır? Birçok kişinin merak ettiği bir konudur.

HES kodu, Hayat Eve Sığar Mobil uygulamasından ya da e-Devlet üzerinden alınabilmektedir. Mobil uygulama kullanılacaksa 2023’e mesaj atılmalıdır. Uygulamanın kullanımı şu şekilde olmaktadır:

  • 2023’e mesaj gönderilmelidir
  • Mesajda yazması gereken bilgiler; HES yazılıp boşluk bırakılacaktır ardından T.C Kimlik numarası, T.C Kimlik seri numarasının son 4 hanesi bildirilmelidir. Bundan sonraki bilgi ise 30 (gün sayısını belirtmek için) olacaktır.
  • Mavi kartlı olan bireyler HES yazdıktan sonra boşluk bırakarak T.C Kimlik numaralarını paylaşmalıdırlar. Ardından doğum yılları ve 30 (gün sayısı) paylaşılmalıdır. Bu bilgiler 2023 üzerinden SMS olarak iletildiğinde HES kodu alınabilmektedir.
  • T.C Kimlik numarasının başlangıcı 97-98-99 olan vatandaşlar da mavi kartlı vatandaşların yaptığı işlemin aynısını yapmalıdırlar.

Bu uygulama ile e-Devlet üzerinden 18 yaşın altındaki çocuklara da HES kodu alınabilmektedir. Uygulamaya ait bir diğer güzel özellik ise karantina altına alınmış kişilerin izolasyonlarına ait bitiş tarihlerini de gösteriyor olması. Bunu öğrenmek istediğinizde ise KALANSURE “HESKODU” yazmanız ve 2023’e kısa mesaj göndermeniz gerekmekte.

Hayat Eve Sığar uygulamasına yönelik geliştirilen uygulamaya yönelik HES Kodu Nasıl Alınır? Öğrenmek isteyenler kısa mesaj yoluyla ya da e-Devlet üzerinden bunu kolayca yapabilmektedir.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu