Dünyadan

İkna Etme Sanatı

Günümüzde çoğu zaman karşı tarafı bir konuda ikna etmek durumunda kalıyoruz. Bu konuda kimi zaman başarılı kimi zaman ise başarısız oluyoruz. Eğer insanları bazı konularda ikna etmek istiyorsak, bunu kolaylaştıracak birkaç hamlede bulunabiliriz.

Sizde insanları ikna etmek konusunda başarı oranınızı arttırmak istiyorsanız bu yazımızda derlemiş olduğumuz yöntemlerin üzerinde durabilirsiniz.

Önce Kendiniz İnanın


Bir konuda karşı tarafı ikna etmek istiyorsanız o konuya öncelikle kendinizin ikna olmanız gerekmektedir. Unutmayın ki bir insanın daha kendi aklına yatmayan ve daha kendisini ikna edemediği bir konuda başka birisini ikna edebilmesi çok zordur

Güven Kazanın


İnsanlar, güvendiği kişilerin söylemlerine daha çabuk inanır ve daha çabuk ikna olur. Bu yüzden bir kişiyi bir konuda ikna edebilmek adına öncelikle onun güvenini kazanabilmek çok önemlidir. Aksi bir durumda kimse güvenmediği insanın söylemleriyle ikna olmaz zaten. Bu sebepten gerek kişiliğiniz ve bilginiz, gerekse kaynaklarınız ile mümkünse öncelikle insanların güvenini kazanmaya çalışın.

İletişim


Karşınızdaki insanı ikna edebilmek için öncelikle onunla iyi ve olumlu bir iletişim kurmanız gerekmektedir. Böylece karşınızdaki insan sizi daha dikkatli ve inanarak dinlemeye başladığında kendisini ikna edebilme şansınız artacaktır. İletişim konusunda mutlaka kibar olmanızı, konuşurken karşı tarafı çok detaya boğmamanızı, göz teması kurmanızı ve sesinizin tonunu iyi ayarlamanızı öneririz.

Kanıt Sunmak


 Bir insanı bir konuya ikna etmenin en iyi yolu o kişiye haklı olduğunuza dair güçlü bir kanıt sunmanızdır. Eğer siz rakamlarla, nesnelerle veya olaylarla haklı olduğunuza dair güçlü kanıtlar sunarsanız karşı taraf ikna olacaktır. Kanıtlarınız mutlaka konuya dair gerçek ve etkili olmalıdır.

Anti Örnek Verin


Karşınızdaki kişinin tüm düşüncesini bir örnek ile bile yıkabilirsiniz. Eğer karşınızdaki insan size dünyada hiç turuncu renkli meyve yoktur diye bir söylem ile geliyorsa siz o kişiye portakalın var olduğunu belirttiğinizde o kişinin tüm düşüncesini bir tane anti örnek ile çürütmüş olacaksınız.

Karşınızdaki kişiyi bir konuya ikna etmek istiyorsanız o kişinin düşüncesini çürüterek ardından kendi istediğiniz düşünceyi empoze edip karşınızdaki kişiyi ikna edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu