Dünyadan

İkna Gücünüzü Nasıl Arttırırsınız ?

İkna Gücünüzü Arttırın

İkna psikolojisini iyi bilen bir kişi hem iş hayatında hem de günlük yaşantısında büyük bir artıya sahiptir. Karşısındakinin ne istediğini iyice süzdükten sonra isteklerinin bir kısmını dahi karşılamak ikna yeteneğine sahip kişiler için yeterlidir.

Özellikle satış sektöründe çalışanlar ikna kabiliyetlerini geliştirmek amacıyla sürekli olarak eğitim almaktadırlar. Bu eğitimlerde aşağıda yer alan maddeler işlenmektedir.

Olumlu yaklaşım pozitif sonuç doğurur    

Sattığınız ürün veya hizmete öncelikle kendiniz inanmanız gerekir. Müşteriye olumlu bir şekilde yaklaştığınızda ilk alınacak olan elektrik son derece önemli bir hale gelir. Bu sayede müşterinin satacağınız ürüne olan ilgisi daha da artar.

Potansiyel müşteri kitlesini tanıma

İkna kabiliyetiniz ne kadar yüksek olursa olsun müşteri potansiyelinizi tanımıyorsanız ürün veya hizmet satışını yapmanız oldukça zor olacaktır. Bu yüzden öncelikle hedef müşterilerinizi iyi tanımalı, hangi ürünü kime satacağınıza karar vermelisiniz.

Israrcılık sonuç vermez

Telefonla yapılan satışlarda ısrarcılığın oldukça olumsuz sonuçlar verdiği görülmüştür. Bir müşteri kapsamlı olarak bilgilendirildikten sonra eğer satın almak istemezse onun üzerinde baskıcı davranışlarda bulunmak, ilerleyen zamanlarda yapılacak olan olası satışları da engellemektedir. Bu yüzden ikna kabiliyetinizi baskı yönünde değil, tam tersine bilgilendirici yönde kullanabilirsiniz. Bir sonraki aramanızda kişiye özel fırsatlardan bahsedebilir, daha avantajlı tekliflerinizi sunabilirsiniz.         

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu