Kahve Dünyasi

Kahve İçtikten Sonraki 6 Saatte Vücudumuzda Neler Oluyor ?

Kahve hakkında o kadar çelişkili görüş vardır ki her birini saymak uzun süreler alır. Bazıları bunun çok faydalı olduğunu, bazıları ise zararlı olduğunu savunuyor. Gerçek şu ki, kahve, vücutta daha hızlı kan akışına yol açan ve kalp atış sayısını hızlandıran adrenalin seviyesini arttırır. Fakat bu sadece başlangıç… 

Kahve ayrıca, dopamin hormonunun beyne daha uzun süre etki etmesini sağlayarak kendinizi daha uzun süre pozitif ve mutlu hissetmenize yardımcı olur. Bu yazımızda kahve içtikten sonraki ilk 6 saatte vücudunuzda meydana gelen değişikliklere bir göz atacağız: 

İlk 10 Dakika

Kafein maddesi kan dolaşımına karışır ve tüm vücuda yayılır. Böylece kan basıncında ve kalp atış hızında artış meydana gelir. 

20 Dakikaya Kadar

Kafein, adenozin reseptörlerine bağlanır ve yorgunluğu nötralize eder. Dopamin seviyeleri yükselir, uyanıklık ve odaklanma süreci başlar. 

30 Dakikaya Kadar 

Böbreküstü bezleri daha fazla hormon salgılamaya başlar. Bu süre zarfında gözbebekleri genişler ve görme yetisi keskinleşebilir. 

40 Dakikaya Kadar 

Vücut daha fazla serotonin hormonu üretmeye başlar. Bu da omurilik içindeki sinirlerin çalışmasını iyileştirir ve buna bağlı olarak daha iyi koordinasyona ve artan kas gücüne sebep olur. 

4 Saat Sonra 

Metabolizmayı hızlandırır ve bu nedenle enerjiyi daha hızlı yakarsınız. Bu sürede vücut yağları parçalanmaya başlar. 

6 Saat Sonra 

Sıvı kahvenin vücudunuzdaki etkisi son buldu ve muhtemelen idrara çıkmanız gerekecek. O zamana kadar tükettiğiniz kafeinin yaklaşık yarısı vücudunuzu terk edecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu