Kahve Dünyasi

Kahvenin Faydalari Nelerdir ?

Günümüzde sıkça kullanılan ve en çok tercih edilen sıcak içeceklerin başında Kahve geliyor. Böyle olunca herkes faydalı mı zararlı mı sorularını araştırıyor. Şöyle ki kahvenin faydaları saymakla bitmez.

İnsan vücuduna birçok hastalığa engel olabilmektedir. Az çok bu Kahvenin Faydalarını sizlere maddeler halinde açıklayalım.

  • Kafein kullanılması, Parkinson dediğimiz hastalığının görülme sıklığını büyük bir ölçüde düşürdüğü saptanmıştır. Ayrıca kahvenin içerisinde bulunan kafein, Parkinson hastası olan kişilerin hareketlerini kontrol edebilmeye yardımcı olabilir.
  • Kafein, insanlarda sinir sistemini harekete geçirebilen bir ilaçtır. Vücuda kafein girdiğinde, kalp atışımız ve bununla beraber kan akışımız yükselir, enerji seviyelerini yükselterek ve ruh halini canlandırır.
  • Bazı araştırmacılar, kahvenin tüketimi karaciğer kanseri riskini neredeyse %40 oranında azalttığının kanısına vardılar. Ayrıca sonuçlardan bazılarına göre, günde en az 3 bardak içilirse, risklerin %40 değil de %50’den daha fazla azaldığını görmüşlerdir. Kahvenin en çok yararının bulunduğu insan organlarından biri ise karaciğer olarak doğrulanmıştır.
  • Alkollü içeceklerden dolayı karaciğerde oluşan siroz insidansını %20 azaltabilir. Bazı araştırmacılar her gün en az iki veya daha fazla kahve içmenin günümüzde siroz hastalığından gerçekleşen ölümleri %70 oranında azalttığı görülmektedir.
  • Kahvenin bir diğer faydası da vücutta yağ yakımına yardımcı olmasıdır.
  • Günlük en az bir adet kahve içmek kalp yetmezliğine karşı koruyor. Yani kahve içenler, içmeyenlere göre daha az kalp hastalıkları ile karşılaşıyorlar.

Araştırmacıların söylediğine göre, kahve içmenin yanı sıra, kahvenin ne kadar içildiğine bağlı olduğunu da söylüyorlar. Düzenli olarak kahve tüketmekte olan insanlar, etkilerini biraz zor fark edebilir çünkü bünye buna alışmış olacaktır. Daha saymakla bitiremeyeceğimiz bu özellikler bilim adamları ve araştırmacıların devam eden çalışmaları sonucu daha bilmediğimiz birçok faydasını ortaya çıkaracaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu