Sağlık

Kişisel Gelişimi İyileştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kişisel Gelişimi İyileştirmek İçin Yapılması Gerekenler nedir ?

Kişisel Gelişimi İyileştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kişisel gelişiminizi artırmak istiyorsanız, bazı ayrıntılara dikkat etmelisiniz. Peki, kişisel gelişim nasıl artar? Kendinize yatırım yaparken bilmeniz gerekenler neler? Ayrıntılara hep beraber göz atalım.

Neleri Geliştirmek İstediğinizi Belirleyin

Belirli bir beceride daha iyi olmak ister misiniz? Bunun hakkında araştırmalar ve okumalar yapın. Daha meditatif olun. Tüm bunları ayrıntılı olarak açıklayan kitaplar okuyun. Daha üretken mi olmak istiyorsunuz? Daha doğal mı? Dışa dönük mü? Kendinden emin olmak mı? Araştırmalarınızı derinleştirerek, hangi konuda gelişmek istediğinize net olarak karar verin.

Bir Mentor Bulun

Bir mentor, bilmediğiniz bir şeyi bilen ve öğrenmek istediğiniz, sizi kanatları altına almaya istekli olan bir kişi olmalıdır. Sizden çok daha deneyimli mentorunuz ile öğrenmeyi hızlandırabilir ve kişisel gelişiminizi hızlandırabilirsiniz.

Her Günün Sonunda Düşünün

Kendinizi geliştirmeyi gerçekten ciddi şekilde tamamlamak istiyorsanız, bunu nasıl gerçekleştirebileceğinizin farkında olmalısınız. Ve nasıl gelişeceğini bilmenin en önemli yolu, düşünmektir. Düşünerek ve planlar yaparak gelişiminizi hızlandırabilirsiniz.

Güçlü Bir Uygulama Rejimi Oluşturun

Sonuçları ortaya çıkaran sizin alışkanlıklarınızdır. Tersi değil… Bir hayat yaşayıp bir gün başka bir hayata sahip olmayı bekleyemezsiniz. Değiştirmek istediğiniz şeylerin değişmesine izin verecek günlük alışkanlarınızı yerine getirmelisiniz.

Sizi Motive Edecek İnsanlar Bulun

Kişisel gelişim sadece tek kişilik bir oyun değildir. Aslında, en iyi kendini geliştirme yöntemi başkalarıyla birlikte yapılır. Sizinle benzer şeyler üzerinde çalışan insanlarla zaman geçirin. Böylece motive olabilir ve hep birlikte başarıyı elde edebilirsiniz.

Bir Ödül ve Ceza Sistemi Oluşturun

Bu madde, kötü alışkanlıklardan vazgeçmesi gereken insanlar için geçerlidir. Bazen, ani ve hızlı değişim ile devam eden kısa süreli vaatler arasındaki farklı yaratan bir ödül ve ceza sistemi olabilir. Hedeflerinizi gerçekleştirdiğinizde veya hedefinizden şaştığınızda bu sistemi devreye sokabilirsiniz.

Kendinize Karşı Dürüst Olun

Kendine karşı dürüst olmak pek çok insan için zordur. Başlangıçta kendinize bir söz verin ve her türlü gelişme karşısında dürüst olun.

Örnek Alabileceğiniz Rol Modeller Bulun

Kişisel gelişim de kolay değildir. Bu yüzden başkalarından ilham, motivasyon ve öneri almaya ihtiyacınız olabilir. Bunun için kendinize rol modeller bulabilirsiniz.

İlerlemenizi Ölçümleyin

Üzerinde çalışmak istediğiniz şey ne kadar ruhani olursa olsun, ilerlemenizi ölçmenin bir yolunu bulmalısınız. Doğru yönde hareket edip etmediğinizi ve ilerlerken ne zaman/nereye dönmeniz gerektiğini gerçekten bilmeniz için, bir şekilde ölçümleme yapmalısınız.

Tutarlı Olmaya Özen Gösterin

Pek çok konuda olduğu gibi kişisel gelişim yolculuğunda da tutarlılık anahtardır. Kişisel gelişim bir gecede gerçekleşmez. Yavaş yavaş ve kasıtlı olarak gerçekleşir. Tutarlılık, gerçekten anmalı bir değişim yaratır. Bununla birlikte, tutarlı olmak çoğu insan için zordur. Bu nedenle planlı hareket etmeli ve planınıza sadık kalmanızı sağlayacak bir yaşam biçimi benimsemelisiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu