Sağlık

Lenslerden Ömür Boyu Kurtulmak Mümkün mü ?

LENSLERDEN ÖMÜR BOYU KURTULMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

Miyop, hipermetrop, astigmat gibi görme problemleri olan bireyler çoğunlukla gözlük kullanmayı tercih etse de bir o kadarı da şeffaf lens kullanmayı tercih etmektedir. Şeffaf lens göz tabakasına yerleştirilen saydam, numaralı ve hafif bir protezdir. Fakat gözlük de lens de görme bozuklukları için kalıcı bir çözüm değildir.

Hatta uzun süreli lens kullanımlarında göz sağlığının bozulabilme ihtimali de vardır. Lens geçici bir kurtarıcı olurken asıl merak edilen konu kalıcı bir alternatifin olup olmadığıdır. Peki lenslerden ömür boyu kurtulmak mümkün müdür? Evet lenslerden göz çizdirme ameliyatı yani lazer tedavisi yaptırılarak kurtulmak mümkündür.

Lazer tedavisi, gözün dış tabakası olarak bilinen korneanın çizilmesiyle yapılan bu tedavi şekli herkesin başvurabileceği bir tedavi biçimi değildir. Bunun için gerekli kriterler iki gözün arasındaki numara farkının 2.50’yi geçmemesi ve kişinin 25 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Sadece bu alanda uzman kişilerin yapabildiği bu tedavi her hastanede veya her doktor tarafından yapılması mümkün değildir. Göz kuruluğu, göz tansiyonu gibi rahatsızlıkları bulunan bireyler için riskli bir ameliyat sayılsa da yapılan testlerde hiçbir sorun görünmeyen bireyler için oldukça iyi sonuçlar alınabilecek bir tedavi yöntemidir.

Ameliyat öncesinde hastanın gözüne bir damla damlatılır ve retinanın durumuna göre ameliyatın seyri gelişebilir. Bazı durumlarda ameliyatın ertelenme ihtimali oluşabilir. Ameliyat sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez ve oldukça kısa süren bir tedavidir.

Ameliyat sonrası ilk 8 saat içerisinde kişide batma, sulanma ve ağrı gibi şikayetlerin oluşması mümkündür. İlk günlerde ve haftalarda bu şikayetler azalarak da olsa devam edebilmektedir. Fakat sonuç kalıcı olacağı için seçilen uzmanın son derece tecrübeli olması en önemli faktördür.

LAZER ILE GÖZ CIZDIRME

Son zamanlarda oldukça yaygın ve merak edilen bir yöntem haline gelen lazer ile göz çizdirme ameliyatı ömür boyu lens veya gözlük kullanmak istemeyen bireyler için vazgeçilmez bir teknoloji harikasıdır. 25 yaşından önce yaptırılmama sebebi göz numaralarının büyüme ve değişme ihtimalinin olması ve bu yüzden de kalıcı sonuç almak için 25 yaşının beklenmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu