Teknoloji

Mikro Led Ekran ile Akıllı Saat Dünyasında Bir ilk Yaşanacak

Mikro Led Ekran ile Akıllı Saat Dünyasında Bir ilk Yaşanacak

Gelecek nesil için teknolojik anlamda yıllardır konuşulmaya devam eden Mikro LED ekran teknolojisi yeniden akıllı saat yolu ile birlikte hayatımızın içerisinde yer almaya başladı. Apple, iPhone, Mac ve İpad içerisinde gelecek zamanlarda kullanacağı düşünülen söz konusu ekran teknolojisi, Çin’de hayat buldurulmuş gibi duruyor. Gerçekleşen bir konferansta tanıtımı gerçekleştirilen APHAEA Watch içinde kullanılmış olan ekran, dayanıklılık, pil ömrü ve dayanıklılık bakımından piyasa içerisinde oldukça söz sahibi olacak özellikleri taşıyor.

Mikro LED Ekrana Sahip Akıllı Saat Özellikleri

Ev elektron.iğinin ve TV teknolojisinin üretimlerine Çin’de devam eden Konka Group, 1500 nit gibi oldukça yüksek parlaklığa sahip olan akıllı saatin tanıtımını yaparak, teknoloji severler ile buluşturmayı hedefliyor.

2 inç büyüklüğüne sahip Mikro LED ekran ile birlikte akıllı saat, oldukça parlak ekrana sahip olmasına rağmen tek bir şarj edilmesi ile birlikte 35 gün gibi oldukça uzun süre pil ömrü sağlamaktadır. Konferanstaki verilmiş bilgilerde APHAEA Watch saatteki ekran ise -30 derece ile 70 derece arasındaki ısılarda dahi çalışmasına devam edebiliyor.

Aynı OLED ekranlardaki ışık yayılması gibi Mikro LED ekranlarda da aynı şekilde LED kullanılmaktadır. Her iki teknolojinin arasındaki temel anlamdaki farkını belirtmek gerekir ise, OLED için pikseller konusunda organik olan malzemelerin kullanımı yapılırken, Mikro LED içinde inorganik Galyum Nitrit malzemesi kullanılmaktadır.

OLED ekranlar için yine inorganik malzemeler kullanılarak üretilmesi de ekran teknolojisinde daha dayanıklılık sağlamış oluyor.

Böylelikle hem OLED gibi parlaklığı sağlarken, gerçek siyahlar ile de göz önüne çıkmış oluyor. Aynı zamanda daha ince konumdaki panellerde Mikro LED teknolojisiyle birlikte üretilmiş oluyor. Aynı zamanda Mikro LED teknolojisindeki parlaklığa rağmen, OLED ekranlara nazaran yüzde 50 gibi daha az güç tüketimi ile çalışma gösteriyor.

Söz konusu oran OLED ekranlarda yüzde 90 gibi bir seviyeye kadar ulaşabiliyor. Mikro LED ekran teknolojisinde karşımıza gelen en büyük dezavantajlardan bir tanesin yüksek üretim maliyetleri olduğunu söylemek mümkündür. Fakat son dönemlerde ortaya çıkan gelişmelerle birlikte OLED paneller ile kafa kafaya bir konuma gelmiş duruyor.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu