Dünyadan

Saldırganlık ve Çeşitleri

Bir canlının başka bir canlıya veya cansız bir nesneye niyetli olarak zarar vermesi haline saldırganlık denir. Saldırganlık derken hemen akıllara fiziksel saldırının gelmemesini hatırlatalım.Saldırganlık ve çeşitleri

Tek bir konu altında toplamamakla beraber, saldırganlığın fiziksel olması yanı sıra sözlü veya psikolojik olarak da ayrılabilir.

Sözel Saldırganlık

Aşağılama, küfür etme, küçümseme gibi davranışlar sözel saldırganlık olarak adlandırılır. Sözlü olarak saldırı aynı zamanda ” Pasif Saldırganlık ” grubuna girmektedir.


Fiziksel Saldırganlık

Herhangi bir bireyin, bir başka bireye ya da nesneye vurarak veya itip çekiştirmekle yaptığı bir eylemdir. Aktif saldırganlık grubunda yer almakla birlikte en yüksek derecede zararı vermektedir fiziksel saldırganlık.

Hemen sizlere aktif ve pasif saldırganlıktan da söz edeyim. Aktif saldırganlık; Kişinin karşındakine zarar vermesiyle oluşan sonuçtur. Pasif saldırganlık ise kişinin karşısındakine olan kinini, nefretini kendi içinde yaşaması durumudur. Örnek verecek olursak, Aktif saldırganlık için fiziksel veya sözel saldırganlığı ele alabiliriz. Pasif saldırganlık için de Psikolojik saldırganlık olarak örnek verebiliriz. Kişi karşındakini yok sayarak, küsmek diye adlandırdığımız eylemi yaparak, onunla konuşmayarak pasif saldırganlık sergilemiş olur.

Şu durumları saldırganlığı tetikleyen veya arttıran durumlar olarak niteleyebiliriz.

Erkek olmak, tabii ki sadece erkekler saldırgan değildir fakat bayanlar erkeklere göre daha az saldırgandır. 15 – 23 yaş aralığı saldırgan olmanın baskın olduğu yaş aralıklarıdır. Çözümlenemeyen önemli yaşam sorunları, yoksul veya eğitimsiz olmak saldırganlık halini arttırabilmektedir. Aile ve çevre desteğinin (Maddi/Manevi) yetersiz olması, çocuklukta şiddet görmüş olmak ya da sevgisiz yetiştirilmiş olmak. Alkol, uyuşturucu kullanmak ve daha yazabileceğimiz birçok neden saldırgan olma haline yol açabilir ama en güzeli saldırgan ruh halinden kaçınmaktır. Saldırganlığın kimseye bir faydası olmadığını belirtmek isterim. Saldırganlıktan kaçınmanın en iyi yollarından birisi, çocuklar için iyi aile eğitimi almış olmak büyükler için de eğitim önemli. Bilgili ve eğitim almış olmak sayesinde insan bu gibi bir durumla karşılaştığı zaman nasıl davranacağını bilir ve ona göre hareket eder.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu