Teknoloji

Sanal Para Bitcoin Nedir ?

Sanal Para Bitcoin nedir

Sanal para insanların ödemelerini kolay yapabilmelerini sağlayan yardımcı bir teknolojidir. Bu para birimi sayesinde kullanıcılar birbirine para aktarabilir.

Bu sanal paralar hiçbir ülkeye ve merkezi otoriteye sahip değildir. Bu yüzden diğer paralar gibi geleneksel değildir.

Geliştiriciler bu sanal paraları kontrol edip denetler. Dünyada bir sürü sanal para vardır. Bu sanal paraların her birinin kendine özgü bir çalışma algoritması bulunur. Elbette bu sanal paralardan biriside Bitcoin. Peki, birçok kişinin kullandığı bu Bitcoin nedir?

Bitcoin nedir

Bitcoin istediğiniz her zaman insanlara anında ödeme yapma imkanı tanıyan zaman ve mekandan bağımsız para transferini sağlayan bir sanal para birimidir.

Bitcoin 2009 yılında Satoshi Nakamato tarafından kurulmuştur. Dijital bir para olan Bitcoin’in herhangi bir merkezi yoktur. Bu yüzden kullanıcılar bu sanal para birimini kullanmakta biraz çekinir.

Bitcoin fiyatı nasıl artar ve azalır

Bizlere yeni bir ödeme yöntemi sunan Bitcoin’ in iniş ve çıkışları Siyasal kriz, finansal ve küresel durumlara bağlıdır.

Bitcoin yasal mıdır?

Bu ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Bazı ülkelerde Bitcoin kullanmak serbesttir ama Rusya Arjantin gibi ülkelerde kullanmak yasak.

Bitcoin her yerde kullanılıyor mu?

Bitcoin şu an için her yerde rahatlıkla alışveriş yapılabilecek bir para birimi değil. Ancak bazı internet siteleri Bitcoin ile ödeme yöntemini sitelerinde aktif etmiş durumda. Bu durumda birçok şirketin veya firmanın yakında Bitcoin ile ödemeyi kabul edeceği anlamına geliyor.

Bitcoin fiyatı ne kadar?

Bitcoin ilk çıktığı zamanlar da bu kadar popüler bir para birimi değildi. Ancak şimdi bazı ülkeler birbirine Bitcoin ile ödeme yapıyor. Şu an için Bitcoin’ in fiyatı 18.393,70 dolar. Bunu Türk parasına çevirecek olursak 144.596,55 TL’ye denk geliyor.

Bitcoin kullanmanın avantajları var mı?

Bitcoin Reel bir para birimi olmadığı için Enflasyondan pek fazla etkilenmez. Ayrıca Bitcoin de çökme riski yoktur. Reel paralarda bu risk hükümetlerden dolayı çok fazladır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu