Internet

SEO Google İçin Neden Önemlidir?


Google SEO çalışması yaptırmayı amaçlayan firmalara yardımcı olabilmek adına, SEO Google için neden önemlidir ve bu alana yatırım yapılmalıdır bu sayfada yanıtladık. Kullanılan anahtar kelimeler: Google SEO çalışması, Google SEO çalışması nasıl yapılır, SEO’nun önemi nedir

Web siteniz için organik ziyaretçiyi en fazla gönderen kaynakların başından arama motorları gelir. Her 100 ziyaretçiden 90’ı arama motorlarından gelmektedir. Bu oran web siteleri için muazzam bir orandır. Arama motorları içerisinde ise en popüler olanı Google olduğu için SEO çalışmaları Google esas alınarak yapılmaktadır. Elbette ki, Google SEO çalışması yapılan bir web sitesi, diğer arama motorlarında da yükselmektedir. Peki, SEO Google için neden önemlidir? Bu alana yatırım yapmak ne kadar mantıklı? SEO’nun önemi nedir?

SEO Google İçin Neden Önemlidir?

SEO çalışmaları; küçük ve büyük işletmelerin hedefledikleri pazara ulaşma, daha geniş kitlelere ulaşma, web dünyasında tanınırlık elde ve daha fazla kazanç sağlamaları için önem taşımaktadır. Bir web sitesi arama motorlarına göre optimize edildiğinde, ön sayfalarda yer alarak daha kolay bulunabilir hale gelmektedir. Bu nedenle Google SEO çalışması yapan siteleri, dizinin ilk sayfasına taşıyarak işletmenin marka bilinirliğinin artmasına yardımcı olmaktadır.

seo google icin neden cok önemli
seo google icin neden cok önemli

Dijital Pazarlama Güvenilir Bir Yatırım

Geride bıraktığımız 2020 yılı boyunca küçük ve büyük işletmeler, web siteleri için yaklaşık olarak 80-90 milyar Dolar SEO yatırımı yaptılar. Uzmanlar dijital pazarlamanın, önümüzdeki yıllarda etkisinin çok daha fazla olacağını belirtiyorlar. Çünkü SEO çalışmaları sayesinde işletmeler, bulundukları alanın dışına yükselebilme imkanı buluyor. Dijital pazarlama alanında girişimlerin artacağının kanıtı ise bugün küresel tüm işletmelerin SEO’ya yatırım yaparken düşünmeden karar vermeleridir.

Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Yukarıda SEO’nun önemi nedir ve dijital pazarlamanın geleceği nasıl olacak sorularını kısaca yanıtladık. Peki, küresel anlamda rekabet edebilmek ve doğru zamanda hedef müşteri kitlesine ulaşabilmek için Google SEO çalışması nasıl yapılır?

Google SEO çalışması için harekete geçmeden önce ilk olarak Google’ın nasıl çalıştığını kavramak gerekir. Arama motorları çalışmaya botların internette gezinmesiyle başlar. Sizin yolladığınız site haritasını takip ederek sitenizi tarar. Karşılaştıkları sayfalara eğer belirlenen kurallara uygunsa, bunları dizinine ekleyip arama sonuçlarında sitenizi göstermeye başlar. Botlar bunu her gün tekrarlar ve uygun buldukları içerikleri dizine eklerler.

Arama yapan bir kullanıcının karşısına çıkan sonuçlar ise dizine eklenen sayfalar üzerinden sağlanır. Sitenize girenlerin %90’ının Google tarafından yönlendirildiğini düşünürsek, arama sonuçlarında çıkmak için dizinde yer almanız gerekmektedir. Sağlıklı bir Google SEO çalışması sonucunda sitenizin hızlı bir şekilde dizine eklenmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede kullanıcılar, web sayfalarınızı bulmaya başlar.

Çektiğiniz bu kullanıcılar sürekli sitenizi ziyaret etmeye başladığında sizde Google’da ilk sıralara tırmanmaya başlamış olacaksınız. Bu da markanızın tanınması, müşteri potansiyelinizin artması ve paralel olarak gelirinizi yükselmesi demek olur. Kaliteli içerik, kullanıcı odaklı tasarım, mobil uyumluluk ve düzenli backlink çalışması gibi kriterlere uyduğunuz sürece ilk sıralarda kalıcılık elde edersiniz. İşte bu yüzdendir ki bir site sahibinin yapması gereken en temel şey Google’ı dikkate almaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu