Internet

SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Search Engine Optimization yani SEO bir web sitesinin arama motoru listelemelerinde ilk sıralarda çıkmasını sağlayan yapılan çalışmalardır. Arama motoru optimizasyonu olarak ifade edilen bu çalışmalar siteye özel, standartlara uygun, hata gidermeye ve güncellemeye yönelik yapılır. Uygulanan tekniklerle sitenin hem iç hem de dış faktörleri iyi hale getirilir. Site içinde optimizasyon, site dışında ise backlinkler uygulanarak site en iyi hale getirilir.

Doğru şekilde yapılan SEO çalışması marka bilincinin oluşması, ziyaretçi trafiğinin artması, aylık ve yıllık hedeflere ulaşma, bilinirliğin artması ve daha pek çok avantaja sahiptir. Bunun için uygun tekniklerle ve belli bir sıra takip edilerek ilerlemek gerekir.

SEO Neden Önemlidir?

SEO çalışmaları sayesinde internet sitesi doğal içeriklerle birlikte üst sıralara yükselir ve bu sayede daha kalıcı olur. Genellikle insanlar bu tarz sitelerin kaliteli içeriğe sahip olduğunu düşünmekte ve bu sayede ziyaretçi trafiği artmaktadır. İnternetteki aramaların yaklaşık yüzde yetmişlik kısmı arama motoru üzerinden gerçekleştiğinden SEO ile siteye daha fazla kullanıcı çekmek mümkün hale gelecektir. Google tarafından paylaşılan istatistiklere bakıldığında veriler bunu doğrular niteliktedir. Böylece arama motoru optimizasyonu ile markanın hedef kitlesine hızlı ve etkili şekilde ulaşılacaktır. Bu amaçla planlı seo çalışması yaparken profesyonel destek almakta yarar vardır.

seo nasil yapilir
seo nasil yapilir

SEO Nasıl Yapılır?

SEO kendi içerisinde aşamalardan meydana gelir. Bunlar kurulum, site içi optimizasyon, site dışı optimizasyon, takip ve raporlamadır.

Kurulum aşaması SEO için ilk evre olup bu kısımda kampanya araştırması, müşteri geri bildirimi, pazarlama stratejisi ve kampanya kurulumu işlemleri yapılır. Bunların her biri firmaya özel düzenlenmekte olup profesyonel bir ekip tarafından hazırlanmalıdır.

Site içi SEO adından da anlaşılacağı üzere sitenin içeriği ve kalitesi ile ilgili olup ziyaretçilerin doğrudan ilgilendikleri alanlar arasında yer alır. Bu nedenle site içi optimizasyon sürecine ekstra önem vermekte yarar vardır. Site içeriği, satış analizi, sitenin sahip olduğu özellikler ve sitenin mimarisi bu aşamada ele alınmaktadır.

Site dışı SEO ise sitenin reklamı ve pazarlamasını ilgilendiren süreçleri içerir. Bunların doğru ve eksiksiz olması ziyaretçi trafiğinin artmasını, potansiyel müşterilerin keşfedilmesini sağlayacaktır. Bu optimizasyon aşamasında sosyal medya entegrasyonu, geleneksel pazarlama yöntemleri, link oluşturma ve site alıntıları yapmak gibi işlemler yönetilir. Özellikle sosyal medya entegrasyonu günümüzde pek çok web sitesi tarafından yaygın şekilde kullanılmakta olup sitenin bilinirliğinin artmasına ciddi katkı sağlar.

Arama motoru optimizasyonu süreçlerinin son aşamaları olan takip ve raporlama kısmında ise veri analizi, anahtar performans göstergeleri, içerik etkinliği gibi özellikler incelenir ve gerekli hallerde strateji değişikliği yapılır. Özellikle sitede kullanılan anahtar kelimelerin ürün ve hizmetle uyumlu olması, en çok aranan kelimelerden seçilmesi önemlidir. İçerik ne kadar özgün ve anahtar kelime ne kadar organik olursa siteye ilgi de o kadar fazla olacaktır.  

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu