Sağlık

Sigarayı Bırakma Yöntemleri

Sigarayı bırakma Yöntemleri neler ? , Sigarayı bırakmanın kolay yolu neler ? , Sigarayı bırakmak kolay mi ? Sigarayı nasil biraka biliriz ?

Içerisinde 4000’ den fazla zararlı madde bulunduran sigara, bağımlıları için oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’ ne göre sigara bağımlılarının en az yarısı sigaraya bağlı hastalıklar yüzünde hayatını kaybediyor. Bu nedenle sigara bağımlıları sigaranın oluşturacağı zararlarla karşı karşıya. Peki fiziksel bağımlık yaptığı kadar psikolojik bağımlılık da yapan sigarayı bırakmak mümkün mü? Elbette mümkün!

Sigarayı bırakmanın yolu öncelikle kararlılıktan ve dirayetten geçiyor. İçerisinde bulunan nikotin ve diğer bağımlılık yapıcı maddeler yüzünden kullanan kişiyi bağımlı hale getiriyor ve bağımlı biri için sigarayı bırakmak da oldukça zorlaşıyor. Sigarayı bırakan birinde oldukça olumlu fiziksel gelişmeler yaşanıyor. Sigarayı bıraktıktan yalnızca iki gün sonra tat ve koku duyuları iyileşiyor ve iki hafta sonra da fiziksel aktiviteler yaparken nefes darlığı problemi ortadan kalkıyor. 6 haftanın sonunda hırıltılı nefes alma, öksürme gibi nefes problemleri bitiyor. Ve 5 yılın sonunda da kalp krizi riski yarıya kadar iniyor.

Sigarayı bırakmanın sağlık üzerinde olumlu etkileri olacağı bilinse de sigara bağımlıları yine de sigarayı bırakmakta zorlanıyor. Peki sigarayı bırakmak için ne yapmalı? İşte sigarayı bırakma yöntemleri:

1. Nikotin hapı ya da nikotin bantları kullanmak

Nikotin sigara içierisindeki bağımlılık yapıcı maddelerdendir. Sigara bağımlıları sigara içmedikleri zaman nikotin ihtiyacı duyarlar bu da onları sigara içmeye yönlendirir. Nikotin hapları ya da nikotin bantları sayesinde bu nikotin ihtiyacı karşılanır ve sigara içme isteği ortadan kalkar. Bu ürünler beyindeki bağımlılık yapıcı bölgeyi etkileyerek sigarayı bırakmaya yardımcı olur.

2. Hipnoz

Sigara bağımlılığının fiziksel etkilerle olduğu gibi psikolojik nedenlerin sebep olduğu insanlar da vardır. Bazı insanlar stres faktörlerini unutma yöntemi olarak sigaraya baş vurmaktadır. Hipnoz yöntemi ile kişinin sigara bağımlılığına sebep olan psikolojik neden bulunabilir. Hipnoz yöntemi kullanılan bağımlıların sigarayı bırakarak olumlu bir psikolojide hayatlarına devam ettikleri görülmüştür.

3. Elektronik sigara

Sigara bağımlılığının bir diğer sebebi de dudak tiryakiliğidir. Bazı kullanıcılar sigara dumanını içine tam çekmeden üflerler. Elektronik sigara da bu duman üfleme faaliyetini sağlayarak kullanıcıların sigaraya yönelmemesine yardımcı olur.

4. Terapi

Sigara bağımlılığının psikolojik problemlerden kaynaklandığı durumlarda terapi kişinin sigarayı bırakmasına yardımcı olabilir. Terapi ile bağımlı kişi sigara bağımlılığının altında yatan psikolojik sorunu çözerek sigara bağımlılığından kurtulabilir.

5. Sakız çiğnemek

Sigara bağımlıları için bir diğer yöntem de nikotin sakızları çiğnemektir. Sigara içme isteği duyulan zamanlarda nikotin sakızı çiğnemek bu isteği absorbe ederek sigarayı bırakmaya yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu