Dünyadan

Son Zamanların Popüler Bitkisi: Dağ Palmiyesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Son zamanların popüler bitkisi: Dağ palmiyesi hakkında bilgi ve bakımı nasıl yapılır?

Son zamanlarda en popüler bitkilerden biri olan Dağ Palmiyesi bitkisi, ev dekorasyonlarında en çok tercih edilen bitkilerin başında yer alıyor. Sadece ev değil ofislerde de şık görüntüsü insanları cezbediyor. Bulunduğu ortamda adeta yağmur ormanlarından kopmuş bir görüntü yaratan dağ palmiyesi bitkisinin bakımı ise oldukça basit.

Dağ Palmiyesi Bitkisi

Uzun ve ince yapraklara sahip yeşil bir bitki olan dağ palmiyesi, yavaş büyüyen bir yapıya sahiptir. İnce yaprak görüntüsüyle ev dekorasyonuna en çok yakışan ve en dayanıklı bitkiler arasında yer almaktadır. Dağ palmiyesi bakımı düzenli yapıldığı takdirde 30 cm-120 cm arası bir büyüme katedebilir. Nadiren de olsa 200 cm’ye kadar büyüdüğü görülmektedir.

Dağ Palmiyesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Dağ palmiyesi bitkisi bakımı yapılırken nemli ortam seven bir bitki olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bitkinin bulunduğu ortama bir kapta su koyarsanız yeterli nemi yapraklarından almasını sağlayabilirsiniz.

Dağ palmiyesi bitkisi direkt ışığı değil, perde arkasından gelen güneş ışığını sever. Bulunduğu ortamda başka cisimlerle temasını engellemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde palmiyenizin yaprak uçları kuruyabilir. Çok sıcak veya soğuk ortamlar da bitkinin yapraklarının kurumasına neden olur. Yılda bir toprak takviyesi yapılması önerilmektedir.

Dağ Palmiyesi Nasıl Sulanır?

Dağ palmiyesi bitkisi dengeli sulanma istemektedir. Düzenli aralıklarla, toprağını eşit ıslatacak biçimde sulanması gerekmektedir. Toprak ıslakken değil kuruyken sulama yapılmalıdır. Aksi takdirde köklerde çürüme meydana gelir. Bitki toprağı suyu tutmamalı, bakımında su geçirgen özelliğe sahip bir toprak tercih edilmelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu