Dünyadan

Son Zamanların Popüler Kelimesi: Motto ne demek?

Son Zamanların Popüler Kelimesi: Motto ne demek?

Motto kelimesi tüm son zamanlarda tüm sosyal mecralarda insanlar tarafından anlamı en çok merak edilen kelimeler arasında yer almaktadır. Sosyal medyada, televizyonda, kitaplarda sıklıkla karşımıza çıkan bu kelime yabancı kökenlidir. Kullanımı son günlerde yaygınlaşan ve konuşma dilimiz içerisine yerleşmiş olan motto kelimesi, aslında uzun zamanlardan beri Türkçe dili içerisinde yerleşmiş konumdadır.

Motto Kelimesinin Kökeni

Motto kelimesinin kökeninin İtalya olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla kelime Latin kültür sisteminden gelmektedir. Birçok yabancı dilde kullanılan motto kelimesi, sosyal medya paylaşımlarının artmasıyla daha fazla kullanıcıya kendini duyurmuş ve birçok insanın ilgisini çekmiştir.

Motto Nedir?

Motto nedir sorusu son zamanlarda çok popüler bir soru haline geldi. Dil bilimcilerin araştırmalarına göre Latince dilinde motto kelimesi muttire kökünden gelmektedir. Bu kelime mırıldanmak ve söylenmek anlamlarını taşımaktadır. Motto, benzer anlamları taşısa da bu kelimenin tanımlayıcısı değil başlı başına apayrı bir kelimedir.

TDK motto kelimesinin Türkçe karşılığını özdeyiş, slogan olarak belirlemiştir.

Motto Ne Anlamda Kullanılır?

Bir ülkü ve amaç etrafında toplanmış grup, örgüt veya bir kişiliği simgeleyen amaç vurgulayan sözcük grubu motto anlamını taşımaktadır. Grubun veya bir kimliğin amacını, vizyon ve misyonunu belirleyen sloganlardır. Motto aslında belli bir amacın dışa vurumudur. Açıklama veya tanımlama amacı taşımaz. Motto bir sesleniş, bir haykırıştır. Bu nedenle belli bir amaç çevresinde toplanmış bütün grupların bir mottosu vardır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu