Bilim DünyasiGündem

Space X Havacılık ve Uzay Mühendisliği Nedir?

Space X Havacılık ve Uzay Mühendisliği Nedir?

SpaceX nedir sorusunun cevabı; uzay araştırmaları ve uzay taşımacılığı alanında hizmet veren önemli bir şirket olmasıyla karşımıza çıkar. ABD merkezli olan ve 2002 yılında kurularak faaliyetlerine başlayan bu şirketin kurucusu Elon Musk’tır. Kuruluşundan bu yana SpaceX Elon Musk ile pek çok projeye ve başarıya imza atmıştır. SpaceX bünyesindeki sahip olduğu pek çok uzay aracı ve alanında sunduğu çok sayıda çalışmalar ile bunu ispatlamaktadır.

SpaceX’in en önemli özelliklerinden biri de havacılık ve uzay mühendisliği alanında özel bir şirket olmasıdır.  Bu alanda en meşhur ve güçlü olanlarından NASA olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak SpaceX NASA gibi devlet himayesinde olan dev bir kuruluşuna karşı rekabet etmeyi göze almış ve bununla da kalmayarak SpaceX NASA gibi dev bir kuruluşa kendini kabul ettirmiştir.

Başarılarıyla da hala bu yarışı sürdürmektedir. SpaceX Elon Musk tarafından kurulurken temel amaç normalde yüksek maliyetler ile üretilen roketlerin daha düşük maliyetlerle üretilmesini sağlamak ve roketlerin tek seferlik değil tekrar tekrar kullanılabilir olanlarını üretmekti.

Space X Havacılık ve Uzay Mühendisliği Nedir
Space X Havacılık ve Uzay Mühendisliği Nedir

SpaceX Gerçekten Başarılı Mıdır?

SpaceX Elon Musk tarafından kurulurken elbette ki cesur veiddialı bir girişim olduğu herkes tarafından reddedilemeyecek bir gerçekti. Hatta Elon Musk SpaceX rüyasına o kadar inandı ki sahip olduğu 100 Milyon doları hiç düşünmeden şirketi için yatırdı. Ancak SpaceX elbette kizaman zaman hem ürettiği roketleri konusunda hem de finansman konusunda çeşitli talihsizlikler yaşasa da şirketin kazandığı büyük başarılar da inkâr edilemeyecek kadar çoktu.

Havacılık ve uzay mühendisliği gibi bir alanda özellikle özel bir şirket olarak hizmet vermesini ve belki de pek çok girişimcinin cesaret dahi edemeyeceği büyük bir öncülüğe adım atmasını dahi başlı başına büyük bir başarı olduğu apaçık ortadadır. SpaceX ve Elon Musk zaman zaman çokça eleştiriye maruz kalsa da kim bilir belki de bu şirket dünyanın kaderini değiştirecek daha nice şeyler başaracaktır.

Elon Musk Kimdir

Elon Musk SpaceX şirketininkurucusu, mühendisi ve CEO’su desek sadece yeterli olmayacaktır. Elbette bunlar da var ancak Elon Musk’ın tek başarısı ve sahip olduğu şirket SpaceX değil. Elon Musk hepimizin bildiği PayPal ‘ın kurucularından biridir. Günümüzde Elon Musk Tesla, SolarCity, StarLink, Neuralink gibi farklı alanlarda hizmet veren şirketlere de sahiptir. Elon Musk son dönemlerin en çok tartışılanve dikkat çeken isimlerinden olsa da özellikle teknoloji alanında yaptığı devrimler inkâr edilemez.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu