Teknoloji

Spacex Tarafından Roketler Havada Yakalayacak

Spacex Tarafından Roketler Havada Yakalayacak

Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre SpaceX, Super Heavy Roketlerin tekrar kullanılabilmesi açısından yere indirmekten çok havada yakalamak için çaba sarf ettiğini belirtti. Spacex Tarafından Roketler Havada Yakalayacak

Son gelen haberlere bakılacak olur ise Spacex tarafından bundan sonraki gelecek nesil için itici konumda olan roketlerin inişini sağlayan ayaklar artık kullanımdan kalkabilir. Firma tarafından gelecek nesilde Super Heavy iticileri için fırlatma kulesinde bulunan kolların yardımını almasıyla yerine getirdiği çalışmasını artık farklı bir şey için kullanacak.

Daha öncesinde kolları roketleri indirmek için kullanmış olsa da, şimdi yakalamaya çalışmak için uğraş gösterecek. Böylelikle kafes kanatlar inişteki yükün büyük bir kısmını alacak. Bu önemli süreç TechCrunch tarafından yapılan açıklamalara bakılacak olur ise, kule kolları kullanılmasıyla roketin yere ulaşmasından önce yakalanması sağlanacak.

Spacex Tarafından Roketler Havada Yakalayacak
Spacex Tarafından Roketler Havada Yakalayacak

SpaceX roketleri

Fakat bu yerine getirilecek işlem öyle sanıldığı kadar basit olmadığı gibi hassas bir konumlandırma gereksinimi duyacaktır. Bununla birlikte Super Heavy uçuş testlerinin yapılma zamanı da en azından bir kaç sonra gerçekleşeceği göz önünde bulundurulacak olursa, bu işlemler oldukça uzunca bir süre sonra uygulanmaya başlanacağı tahmin edilmektedir. Gerçekleşecek olan bu işlemden başarılı bir sonuç elde edilmesi durumunda, SpaceX roketleri için çok fazla cüsseye sahip olan ayaklarında eklenmesine duyulan ihtiyaç ortadan kalkacak. Hatta kullanılacak olan yüksek hassasiyete sahip bir manevra sistemi de, SpaceX roketinin iniş konumuna geçirilmesi için hareketi sağlamasına gerek duyulmaksızın tekrar fırlatılmasına imkan sunarak kullanım süresinin de azalmasına da yardımcı olabilir.

Starship fırlatılması

Söz konusu bu özellik değerlendirilecek olur ise gerçekten Spacex hedefleri açısından önemli konumda görülebilmektedir. Çünkü Musk firması ile birlikte Falcon serisinin sahip olduğu kullanılabilir sistemden daha iyisine ulaşmak için bir hedef belirlemiş durumdadır. Bu hedefi koymasındaki en büyük neden ise sistemin Ay ve Mars’a gerçekleşecek olan yolculuklar sırasında dahil olması beklenen hedef koyulan birçok görev açısından gerekli olan hızlı Starship fırlatılması zamanlamalarına da fırsat tanımış olacak. Burada kullanılacak olan itici için ise yeni yakıt doldurulmasından daha çok bir işleme ihtiyacı duyulması da söz konusu değildir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu