Internet

Uzaktan Eğitim Nasıl Oluyor?

Uzaktan eğitim öğrencinin ve öğretmenin yüz yüze gelmeden sanal ortamda görüntülü ve sesli olarak konuşması işlemidir. Bu eğitim sistemi hem öğrencilere hem de öğretmenlere zamandan büyük bir tasarruf sağlar.

Ülkemizde pandemiden dolayı iyice yaygınlaşan bu sistem bildiğiniz gibi diğer ülkelerde çoktan kullanılmaya başlandı. Önceden ders notları posta yoluyla öğrenciye ulaştırılırken şimdi bu işlem bilgisayar üzerinden yapılmaya başlandı.

Gelişen teknoloji sayesinde üniversitelerin yaklaşık %85’i uzaktan eğitim veriyor. Çok kısa bir zamanda ülkemizdeki üniversitelerin hepsi bu sisteme geçecektir. Peki, uzaktan eğitim nasıl oluyor? İsterseniz gelin birde ona bakalım.

Uzaktan eğitim nasıl oluyor

Eğer bir Üniversite’de uzaktan eğitim görmek istiyorsanız yapmanız gereken Üniversite sınavlarına (TYT, AYT) girmeniz gerekiyor. Bu sınavdan aldığınız puan ile hangi üniversitenin uzaktan eğitim programı olduğuna bakmanız gerekiyor.

Daha sonra hangi bölümün uzaktan eğitimini istiyorsanız puanınıza göre oraya başvuru yapıyorsunuz. Kayıt olduktan sonra üniversite size bir program gönderecek. O programda sizin hangi zaman uzaktan eğitime gireceğiniz yer alacak. Bu programları katılıyorsunuz ve sınavına giriyorsunuz.

Her dönem bu işlemler için üniversiteye gitmenize gerek yok. Bunu üniversiteye gitmeden de yapabilirsiniz. Bunu yapmak için E- ders sistemi bulunuyor. O sitem ile işleminizi kolayca halledebilirsiniz.

Eğer bir dersi kaçırdıysanız üzülmenize gerek yok. Dersin tekrarı her anlatımdan sonra yayınlanıyor. Yapmanız gereken kaçırdığınız dersi sonradan izlemek.

Uzaktan Eğitimde sınav sistemi nasıl oluyor derseniz o da şöyle oluyor. Bildiğiniz gibi üniversitelerde 2 sınav var. Bunlar Ara sınav ve final. Bu sınavlardan düşük puan alıp sınıfı geçemezseniz bir de bütünleme var. Uzaktan eğitimde Ara sınav evden internet üzerinden yapılıyor ama final ve bütünleme sınavları için üniversiteye gitmeniz gerekiyor. Onlar öğretmenin kontrolünde gerçekleşiyor.

Ara sınavdan alacağınız notun %20’si alınıyor. Finalin ise %80’i alınıyor.

Yok ben üniversite için istemiyorum üniversite dışında sertifika almak ya da kendimi geliştirmek için istiyorum diyorsanız onu da şu şekilde yapıyorsunuz.

Öncelikle hangi konudan sertifika ve ders almak istiyorsanız onu internetten araştırıyor ve bir kurs buluyorsunuz. Bulduğunuz bu kursun online eğitim verip vermediğine bakıyorsunuz. Eğer uzaktan eğitim programı varsa bulduğunuz siteye kayıt oluyorsunuz. Birçok site uzaktan eğitim derslerini ücretsiz veriyor.

Bazıları için ise para vermek gerekiyor. Siz artık hangisini seçerseniz. Kayıt olma işlemi bittikten sonra sitenin içinde hangi konudan ders alıyorsanız o derse katılıyorsunuz. Size onlar canlı dersin tarihini haber verecekler. Onların söylediğine uyarak dersleri giriyorsunuz. Dersin sonunda sizin bir sınava girmenizi isteyecekler. Elbette bu sınav online olacak. Sınavdan geçer not alırsanız sertifikanızı ev adresinize kargoluyacaklar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu